Jeśli małżonkowie przez część roku mieli rozdzielność majątkową, nie mogą skorzystać z preferencyjnego, wspólnego rozliczenia. Fiskus nie pozostawia wątpliwości.
Przekonała się o tym kobieta, która chce złożyć razem z mężem PIT za zeszły rok. Informuje, że przez 20 lat mieli rozdzielność majątkową. Ale w grudniu 2022 r. podpisali u notariusza umowę przywracającą wspólnotę. W związku z tym uważa, że mają prawo złożyć wspólne zeznanie.
Nic z tego. „Nie pozostawała Pani z mężem przez cały 2022 r. we wspólności majątkowej, dlatego nie będzie Pani mogła dokonać wspólnego rozliczenia” – uznał fiskus. Powołał się na art. 6 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, który stanowi, że we wspólności majątkowej należy pozostawać „przez cały rok podatkowy” (interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0115-KDIT2.4011.53.2023.1. MD).
Czytaj więcej:
Spójrzmy na inną sprawę. Kobieta jest w związku małżeńskim od 1984 r. W grudniu 2020 r. sąd ogłosił jej upadłość. W maju 2021 r. umorzył postępowanie. Za ten rok kobieta rozliczyła się razem z mężem. Następnie dostała z urzędu skarbowego wezwanie do korekty deklaracji. Złożyła ją, rozliczając się indywidualnie. Uważa jednak, że miała prawo do wspólnego PIT. Dlatego wystąpiła o interpretację.