Ile można zyskać na wspólnym PIT małżonków

Mąż i żona mają prawo do wspólnego rozliczenia podatku za zeszły rok, nawet jeśli ślub wzięli dopiero w grudniu.

Publikacja: 23.02.2023 03:00

Ile można zyskać na wspólnym PIT małżonków

Foto: Adobe Stock

Ponad 8 mln osób korzysta ze wspólnego małżeńskiego PIT. Czy po zmianach wprowadzonych przez Polski Ład mogą liczyć na podatkowe zyski?

– Tak, wspólne rozliczenie nadal się wielu osobom opłaca. Przede wszystkim małżonkom, którzy mają dochody w różnych przedziałach skali podatkowej. Korzyści są także wtedy, gdy jeden z nich w ogóle nie zarabia. Albo jego dochody nie przekraczają kwoty wolnej, czyli 30 tys. zł rocznie – tłumaczy Rafał Sidorowicz, doradca podatkowy, starszy menedżer w kancelarii MDDP.

Ile można zyskać na wspólnym PIT? Spójrzmy na przykłady przygotowane przez Rafała Sidorowicza. Podajemy w nich miesięczne przychody z umowy o pracę.

Załóżmy, że mąż ma 5 tys. zł, a żona zero. Na wspólnym rozliczeniu zyskują 2235 zł. Jeśli mąż ma 20 tys. zł, korzyść wynosi 21 823 zł.

– Przy wyższych przychodach zyski mogą być jeszcze większe – podkreśla ekspert.

Jaka jest korzyść, gdy oboje małżonkowie zarabiają? Gdy mąż ma 5 tys. zł, a żona 15 tys. zł, oszczędność na łącznym rozliczeniu wynosi 6517 zł.

– Nie ma zysków, jeśli małżonkowie zarabiają tyle samo. Przykładowo, gdy mają po 10 tys. zł, podatek zarówno przy wspólnym, jak i indywidualnym zeznaniu wynosi 16 932 zł – wyjaśnia Rafał Sidorowicz.

Jak wyliczyć wspólny PIT? Dochody małżonków dzielimy na pół, liczymy podatek według skali, a potem mnożymy razy dwa.

Trzeba zaznaczyć w deklaracji od fiskusa

Wniosek o wspólne rozliczenie wyrażamy w zeznaniu rocznym (zaznaczając odpowiednie pole). Może go złożyć jeden z małżonków.

Co zrobić, jeśli mąż rozlicza się w innym urzędzie niż żona? Ministerstwo Finansów informuje, że wystarczy złożyć zeznanie w jednym urzędzie. Nie trzeba o tym zawiadamiać drugiego.

Czytaj więcej

Sprawdź, czy PIT z ulgą dla klasy średniej jest lepszy

Oczywiście wspólne zeznanie mogą złożyć też osoby rozliczające się za pomocą systemu Twój e-PIT, w którym są deklaracje wypełnione przez urzędników.

– Fiskus proponuje zeznanie indywidualne, nawet jeśli w zeszłym roku małżonkowie składali wspólne. Ale sposób rozliczenia można zmienić – mówi Rafał Sidorowicz.

Resort finansów informuje, że w takiej sytuacji zeznanie udostępnione w usłudze Twój e-PIT dla drugiego z małżonków zostanie automatycznie anulowane.

Ministerstwo Finansów potwierdza też, że złożenie deklaracji po terminie (w tym roku 2 maja) nie wyklucza wspólnego rozliczenia.

Preferencja także dla nowożeńców

Małżonkowie mają prawo do wspólnego PIT także wtedy, gdy ślub wzięli w trakcie roku. Taką zmianę wprowadził Polski Ład. Wcześniej wspólne zeznanie mogły złożyć tylko te osoby, które przez cały rok były w związku małżeńskim. A także przez cały rok miały wspólność majątkową. Teraz jest inaczej. Zgodnie z Polskim Ładem wspólne zeznanie można złożyć także za rok, w którym wzięliśmy ślub. Tak wynika ze zmienionego od 1 stycznia 2022 r. art. 6 ust. 2 ustawy o PIT. Zgodnie natomiast z przepisem przejściowym do Polskiego Ładu nowe zasady miały zastosowanie już do rozliczeń za 2021 r.

Tak więc małżonkowie mogą się łącznie opodatkować nawet wtedy, gdy wzięli ślub 31 grudnia (i mieli wspólność majątkową).

Potwierdza to Ministerstwo Finansów. Na pytanie, czy małżonkowie, którzy stanęli na ślubnym kobiercu latem, mogą się razem rozliczyć za cały rok, odpowiada – „Tak, ponieważ Polski Ład rozszerza możliwości preferencyjnego opodatkowania dochodów małżonków. Teraz mogą złożyć wniosek o wspólne opodatkowanie również za rok, w którym został zawarty związek małżeński (pod warunkiem, że małżeństwo i wspólność majątkowa trwały do końca roku)”.

Wspólny PIT można złożyć także wtedy, gdy jeden z małżonków zmarł w trakcie roku, który rozliczamy (albo po jego zakończeniu). Pod warunkiem, że w małżeństwie była wspólność majątkowa.

Działalność i wynajem
Ograniczenia na ryczałcie i liniówce

Czy wspólny małżeński PIT mogą złożyć też przedsiębiorcy? Tak, pod warunkiem że rozliczają się według skali. A jeśli w innej formie? Zgodnie z generalną zasadą, jeśli działalność jest opodatkowana liniowym PIT albo ryczałtem, małżonkowie tracą prawo do wspólnego rozliczenia.

Polski Ład wprowadził w tej kwestii drobną zmianę. Otóż wcześniej przedsiębiorca na ryczałcie albo liniówce nie mógł złożyć zeznania z małżonkiem nawet wtedy, gdy nic w swojej firmie nie robił. Z Polskiego Ładu wynika, że jest już to możliwe. Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów, przedsiębiorca na liniowym podatku albo ryczałcie ma prawo do rozliczenia z małżonkiem, jeśli jego firmowy PIT za zeszły rok jest zerowy. To oznacza, że nie miał żadnych przychodów i kosztów z działalności, nic nie odliczał, nie wystąpiły u niego też inne zdarzenia, które powinny być wykazane w zeznaniu. Dotyczyło to też rozliczeń za 2021r.

Wspólnego zeznania nie wyklucza uzyskiwanie opodatkowanych ryczałtem przychodów z prywatnego wynajmu.

ABC Firmy
Nowa usługa w aplikacji mObywatel 2.0. Ministerstwo: to przełom
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Sądy i trybunały
Wznowienie postępowania z powodu "neosędziego"? Sąd nie czuje się związany wyrokiem ws. Wałęsy
Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?