Dobra wiadomość dla domowych firm: fiskus nie weźmie więcej od nieruchomości

Przedsiębiorca prowadzący biznes w mieszkaniu nie musi płacić 29 razy większej daniny.

Publikacja: 04.04.2023 02:05

Dobra wiadomość dla domowych firm: fiskus nie weźmie więcej od nieruchomości

Foto: Adobe Stock

Mamy dobrą wiadomość dla przedsiębiorców prowadzących działalność w domu (według GUS jest ich prawie milion). Jeśli mieszkanie, w którym mają zarejestrowaną firmę, jest wykorzystywane nie tylko do biznesu, ale też do codziennego życia, nie muszą płacić wyższego podatku od nieruchomości. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie „Rzeczpospolitej”.

– Stawki podatku od nieruchomości biznesowych mogą być prawie 29 razy większe niż od mieszkań, różnica jest więc ogromna – mówi Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w inFakt.

Czytaj więcej

Domowe biuro w kosztach, ale tylko częściowo. Co można odliczyć?

Wątpliwości i obawy

Wątpliwości w tej sprawie pojawiły się po niekorzystnym dla podatników orzecznictwie dotyczącym przedsiębiorców, którzy rozliczają w firmie wynajem mieszkań (patrz ramka). – Z wyroków wynika, że od wynajmowanych w biznesie mieszkań trzeba płacić wyższy podatek od nieruchomości. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów, zapowiedziało też, że przeanalizuje dokładniej zasady opodatkowania nieruchomości mieszkalnych – mówi dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy w kancelarii Outsourced.pl. Dodaje, że efektów tej analizy zaczęli się obawiać nie tylko wynajmujący, ale także przedsiębiorcy, którzy w miejscu swojego zamieszkania prowadzą firmy.

Dlatego zapytaliśmy o ich rozliczenia Ministerstwo Finansów. Odpowiedź jest jednoznaczna. „Lokal mieszkalny, w którym przedsiębiorca ma zarejestrowaną firmę, wykorzystywany jednocześnie do prowadzenia działalności gospodarczej i do codziennego życia przedsiębiorcy podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według niższej stawki” – pisze ministerstwo.

– Prowadzący domowe firmy mogą więc spać spokojnie. Zostaje stara zasada: jeśli w lokalu nie tylko masz biznes, ale także mieszkasz, podatek od nieruchomości jest niższy – mówi Piotr Juszczyk.

Czytaj więcej

Podatek od nieruchomości w 2023 r. może być wyższy

Kiedy zapłacimy wyższy?

– Gdy z powodu prowadzenia działalności w lokalu nie można już mieszkać. Przykładowo jest w nim gabinet lekarski, pracownia architektoniczna czy magazyn towarów – tłumaczy Piotr Juszczyk.

– Jeśli na działalność, np. gabinet kosmetyczny, zostało wyodrębnione jedno pomieszczenie (i nie pełni już funkcji mieszkalnych), tylko od niego płacimy podatek według wyższej stawki. Pozostałe pomieszczenia są opodatkowane korzystniej – dodaje Piotr Sekulski.

Piotr Juszczyk przypomina, że stawki podatku od nieruchomości ustalają samorządy. Im trzeba zgłaszać, w jaki sposób są wykorzystywane.

Zostają koszty PIT

Czy wysokość podatku od nieruchomości wpływa na zasady rozliczania wydatków na eksploatację mieszkania w kosztach PIT? Eksperci twierdzą, że nie.

– Przepisy nie uzależniają możliwości rozliczania kosztów od stawki podatku od nieruchomości. Decydujące jest to, czy faktycznie prowadzimy w mieszkaniu działalność – mówi Piotr Sekulski.

– Przedsiębiorca mający firmę w domu rozliczy w kosztach czynsz, energię elektryczną, ogrzewanie, wodę. W części przypadającej na wykorzystywaną do działalności powierzchnię. Trzeba ją oszacować i określić, jaki procent opłat za mieszkanie może być zaliczony do kosztów – tłumaczy Piotr Juszczyk.

Fiskus potwierdza to w interpretacjach. Przykładowo w sprawie informatyka, który wyliczył, że na potrzeby biznesu wykorzystuje 80 proc. sypialni, 25 proc. salonu z aneksem kuchennym oraz połowę korytarza i łazienki. W sumie wyszło mu, że używa w działalności 36,5 proc. mieszkania. Może w takiej proporcji rozliczać wydatki na eksploatację lokalu (czynsz, energię elektryczną, wodę, gaz) – potwierdziła skarbówka.

Czytaj więcej

Gminy podnoszą podatek od domów i mieszkań, zanim zrobi to rząd

Korzystną interpretację dostał też nauczyciel matematyki. Na korepetycje ma przeznaczony pokój, ale uczniowie korzystają również z toalety i korytarza. Natomiast w kuchni nauczyciel przygotowuje dla nich napoje i przekąski, co – jak podkreśla – jest integralną częścią jego usługi. We wniosku o interpretację wskazał, że wszystkie wymienione pomieszczenia (pokój, korytarz, kuchnia i łazienka) będą wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej także poza lekcjami, np. w czasie sprawdzania zadań.

Czy wydatki związane z lokalem: czynsz, opłaty za prąd, wodę, ogrzewanie, mogą być podatkowym kosztem? Tak, proporcjonalnie do powierzchni mieszkania wykorzystywanej do celów działalności.

Orzecznictwo

Działalność i wynajem

Wyższą stawkę podatku od nieruchomości stosujemy wtedy, gdy służą celom gospodarczym. Tak napisał minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 39 145. Dotyczy ona opodatkowania przedsiębiorców, którzy rozliczają w działalności wynajem mieszkań. Minister finansów powołuje się na orzecznictwo sądowe, z którego wynika, że od takich mieszkań trzeba płacić wyższy podatek. Mimo że nie są fizycznie zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej z jednoczesnym wyłączeniem funkcji mieszkalnej. Wyższy podatek nakładany jest bowiem też na nieruchomości wykorzystywane do prowadzenia biznesu, np. wynajmu.

Jak czytamy w jednym z powoływanych orzeczeń (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, sygn. II FSK 2064/19), stawka podatku od nieruchomości nie jest uzależniona od faktycznego (fizycznego) zajęcia budynku mieszkalnego lub jego części na prowadzenie w nim działalności gospodarczej. Istotne jest, czy są one wykorzystywane do gospodarczych celów przedsiębiorcy.

Mamy dobrą wiadomość dla przedsiębiorców prowadzących działalność w domu (według GUS jest ich prawie milion). Jeśli mieszkanie, w którym mają zarejestrowaną firmę, jest wykorzystywane nie tylko do biznesu, ale też do codziennego życia, nie muszą płacić wyższego podatku od nieruchomości. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie „Rzeczpospolitej”.

– Stawki podatku od nieruchomości biznesowych mogą być prawie 29 razy większe niż od mieszkań, różnica jest więc ogromna – mówi Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w inFakt.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy