Gminy podnoszą podatek od domów i mieszkań, zanim zrobi to rząd

92 proc. gmin w Polsce zdecydowało się na aktualizację stawek podatku od nieruchomości w 2023 r. Przeciętnie w Polsce podatek ten wzrósł o 11,6 proc. Najwięcej w małopolskiej gminie Lipnica Wielka.

Publikacja: 19.02.2023 17:26

Gminy podnoszą podatek od domów i mieszkań, zanim zrobi to rząd

Foto: Fotorzepa / Dominik Pisarek

Według danych, jakie podał Polski Instytut Ekonomiczny, opracowanych na podstawie danych Ministerstwa Finansów, odsetek ten wynosił 88 proc. w 2022 r. i 70 proc. w 2021 r. według danych analityków PIE, wysokość podatku od budynków mieszkalnych wynosi przeciętnie 0,82 zł/m kw., budynków pod działalność gospodarczą 24,42 zł/m kw., a gruntów pod działalność 1,02 zł/m kw. W 2023 r. ze względu na braki w budżetach lokalnych i kryzys gospodarczy pośrednio związany z wojną za wschodnią granicą, część gmin sięgnęła po maksymalne stawki.

- Oznacza to wzrost stawek kolejno o 11,6 proc., 10,3 proc. oraz 11,3 proc. – wskazują analitycy PIE.

Najniższy podatek od nieruchomości płacą obywatele Mielnika w Podlaskiem oraz Wierzbicy na Mazowszu. To tylko 1 grosz za metr kwadratowy budynku przeznaczonego na cele mieszkaniowe. W przypadku przedsiębiorców, na najniższe stawki podatkowe mogą liczyć firmy w Lipnicy Wielkiej w Małopolsce, bo tylko 9,2 zł za m.kw.

Jak ustalana jest stawka podatku

Maksymalną stawkę podatku zależną od przeznaczenia budynku ustala Ministerstwo Finansów. Ostateczna wysokość podatku jednak należy do gmin, i przyjmowana jest uchwałą rady gminy. Wysokość maksymalnych stawek podatku od nieruchomości, liczonego od powierzchni budynku, mieszkania, gruntu, określa ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, a minister finansów, co roku waloryzuje wysokość maksymalną podatku opierając się o wskaźnik cen towarów i usług.

W 2023 r. maksymalne stawki podatku wg wytycznych MF mogą wynieść:

  • od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 1,16 zł od m.kw powierzchni
  • od gruntów pozostałych m.in. pod budynkami mieszkalnymi - 0,61 zł od 1 m.kw powierzchni
  • od budynków lub ich części mieszkalnych, czyli dla domów i mieszkań 1,00 zł od 1 m.kw powierzchni
  • od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - 28,78 zł

Czytaj więcej

Podatek od nieruchomości w 2023 r. może być wyższy

Jak obliczyć podatek

Na szczęście nie trzeba go liczyć samemu, warto jednak wiedzieć skąd się bierze taka a nie inna stawka. Najtrudniej jest policzyć podatek mieszkańcom bloków w spółdzielniach mieszkaniowych. Wysokość podatku jest składową powierzchni mieszkania, powierzchni wspólnych a nawet garażu i udział w gruncie. Jeżeli garaż jest wyodrębnionym lokalem, to podlega opodatkowaniu stawką właściwą dla budynków. W 2023 r. to ok. 9,71 zł za m.kw., Jeżeli jednak miejsce należy do mieszkania, opodatkowane będzie stawką 1 zł za m.kw. W przypadku wszystkich innych budynków mieszkalnych maksymalna kwota za 1 m.kw wynosi 1zł, a za grunt 0,61 zł za m.kw.

Nowy podatek od mieszkań

Tymczasem Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad pomysłem wprowadzenia ograniczeń w zakupie mieszkań tzw. hurtowym. Ostateczny kształt projektu ustawy nadal pozostaje tajemnicą. Pierwsza jego wersja zakładała nałożenie podatku na każde zakupione w danym roku mieszkanie powyżej piątego. Podatek miał objąć tak konsumentów jak i fundusze inwestycyjne. Wg zamiarów resortu, ustawa ma podnieść podatek od czynności cywilnoprawnych dla firm kupujących kolejne lokale. Dziś wynosi on 2 proc. a ma osiągnąć poziom 6 proc. Poza tym ograniczenia w zakupie mają objąć też tych, którzy w danym roku kupią powyżej 315 mkw. powierzchni mieszkalnej.

- Nie może być tak, że fundusz czy nawet osoba fizyczna wykupuje cały blok czy klatkę ograniczając dostęp do mieszkań rodzinom. Często później hurtowo kupione mieszkania nie są wynajmowane i stoją puste z perspektywą wzrostu ich wartości - mówił w wywiadzie udzielonym Rzeczpospolitej minister rozwoju i Technologii Waldemar Buda.

O projekcie ustawy pisaliśmy także w artykule "Zakaz hurtowego zakupu mieszkań".

Czytaj więcej

Zakaz hurtowego zakupu mieszkań ograniczony do funduszy
Praca, Emerytury i renty
Rząd ma problem z emeryturami. Trybunał wymusił kosztowne zmiany
Prawo dla Ciebie
Amerykański prawnik o zakazie krzyży: Trzaskowski nie rozumie czym jest neutralność
Sądy i trybunały
SN dopuszcza piętrowe wyłączenia sędziów
Spadki i darowizny
Wzięła darowiznę i poszła swoją drogą. SN rozstrzygnął spór babci z wnuczką
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Sądy i trybunały
Problem prokuratury SN rozstrzygnie we wrześniu. Chodzi o Dariusza Barskiego
Prawo dla Ciebie
Miliony z Funduszu bez konkursów. Eksperci są pewni: Ziobro złamał konstytucję