Małgorzata Kaliszewska

Studenci czy najem wysokiego ryzyka

Wynajęcie mieszkania zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nigdy nie możemy być w stu procentach pewni, czy trafimy na solidnego najemcę. Ryzyko wydaje się większe, jeśli wynajmujemy mieszkanie nie singlowi, czy młodej parze, a grupie studentów.

Jak bezpiecznie wynająć lokum studentom? Adwokat radzi, co ma być w umowie

W przypadku najmu mieszkania studentowi jest pytanie, z kim umowa powinna być zawarta: ze studentem czy lepiej z rodzicem, który płaci czynsz. Adwokatka Anna Niecikowska radzi jak bezpiecznie wynająć lokum studentom.

Stabilniejsza ziemia pod budynkami spółdzielczymi. Jest projekt ustawy

Własność gruntów o nieuregulowanym stanie prawnym, które spółdzielnie dostały na mocy prawa obowiązującego w PRL, doczeka się jasnej kwalifikacji.

ChatGPT wygrać sprawy w sądzie nie pomoże

Spory dotyczące prawa własności są skomplikowane i kosztowne, ale warto walczyć – mówi adwokatka Anna Niecikowska.

Gospodarowanie zbożem: będą ułatwienia przy inwestycjach

Będzie można taniej i szybciej inwestować w budynki przeznaczone na gospodarowanie zbożem.

Sprzedaż i wynajem nieruchomości u notariusza tylko ze świadectwem

Od piątku każdy, kto zechce sprzedać lub wynająć budynek czy mieszkanie, będzie musiał przedstawić notariuszowi jego świadectwo energetyczne.

Kary za spóźnione pozwolenia na budowę

Administracja będzie miała 30 dni na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Do Rządowego Centrum Legislacji trafiła najnowsza wersja zmian w prawie budowlanym.

Jak właściwie zagospodarować deszczówkę

Szumnie zapowiadanej regulacji rozprawiającej się z patodeweloperką nadal nie ma. A projekt rozporządzenia, złośliwie nazywany przez inwestorów „lex konferencja”, ma zwiększać powierzchnie terenów zielonych na blokowiskach.

Rząd przyjął projekt specustawy o niebezpiecznych odpadach

Projekt ustawy ma charakter specustawy i ma posprzątać bałagan prawny na kilku terenach poprzemysłowych w zakresie finansowania Krajowego Planu Odbudowy oraz innych funduszy europejskich w ramach polityki spójności w latach 2021–2027.

Kolejna nowela ustawy OZE. Krok ku lepszemu, ale wciąż mało

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o OZE. Ma większyć udział źródeł odnawialnych w krajowym zużyciu energii. Nowe przepisy dostosują także polskie prawo do przepisów UE.