Dywidendy i licencje pod lupą. Możliwe podwójne kontrole

Już wkrótce podatnicy mogą wpaść w podwójne kleszcze kontroli rozliczeń, także dotyczących podatku u źródła.

Publikacja: 21.03.2023 07:24

Dywidendy i licencje pod lupą. Możliwe podwójne kontrole

Foto: Adobe Stock

W ostatnich miesiącach sporo dyskusji wywołał projekt ustawy wdrażającej tzw. dyrektywę DAC (2021/514). Wprawdzie najwięcej emocji wzbudziło nałożenie na platformy cyfrowe obowiązku sprawozdawczego dotyczącego sprzedawców działających za pomocą tych platform, ale dyrektywa ta dotyczy jeszcze innego ważnego aspektu, wykraczającego poza sprawy handlu przez internet.

Dyrektywa przewiduje zacieśnienie współpracy administracji podatkowych krajów unijnych. Wprowadza możliwość wspólnych kontroli tych samych transakcji.

Czytaj więcej

Jak wypłacić środki z polskiej spółki do zagranicznego wspólnika

Podwójne kontrole mogą dotyczyć zwłaszcza podatku u źródła. Obciąża on zagraniczne firmy, które w Polsce uzyskują dochód np. z dywidend, odsetek od pożyczek czy należności licencyjnych. To polski partner takiej zagranicznej firmy powinien – co do zasady – zapłacić ten podatek, a następnie starać się o możliwość jego odzyskania (bo tak często wynika z międzynarodowych umów podatkowych). Skorzystanie z tego mechanizmu wymaga jednak licznych formalności, w tym wskazania, kto rzeczywiście odnosi korzyść z takich płatności.

– Nie zawsze jest to jednoznaczna kwestia, ale organy skarbowe bardzo się tym zagadnieniem interesują – zauważa Wojciech Majkowski, doradca podatkowy i partner w KPMG. – Administracja skarbowa, zamiast zajmować się wszystkim transakcjami danej firmy, może skupić się jedynie na wybranych, dotyczących np. dywidend, odsetek od pożyczek – zauważa ekspert.

Kontrolowana firma może wnieść o specjalną opinię o stosowaniu preferencji, wydawaną przez Lubelski Urząd Skarbowy.

– Warto taki wniosek starannie przygotować i mieć dane, jaka jest np. struktura kapitałowa beneficjentów płatności. Niedostatecznie przygotowany wniosek może oznaczać odmowę wydawania opinii i zwiększone zainteresowanie kontrolerów wnioskodawcą – sugeruje Wojciech Majkowski.

Sprawy podatku u źródła coraz częściej trafiają na wokandy. Przedmiotem sporu jest często kwestia badania, kto odnosi rzeczywistą korzyść z płatności. Jednym z najświeższych przykładów jest wyrok NSA z 31 stycznia 2023 r (II FSK 1588/20), który potwierdził, że to polski podmiot ustala, kto ma status rzeczywistego właściciela.

Projekt ustawy wprowadzający dyrektywę DAC7 jeszcze nie został przyjęty przez Radę Ministrów. Zapisano w nim datę wejścia w życie jako 1 maja, co wydaje się mało realne.

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
Prawo
„Komisja może wezwać każdego, nie tylko Tuska. I każdemu wyrządzić krzywdę”
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach