Jak wypłacić środki z polskiej spółki do zagranicznego wspólnika

Z perspektywy dużych grup kapitałowych, działających w krajach o różnych systemach prawnych i podatkowych, skuteczne zarządzenie kwestią „powrotu” środków do kraju siedziby centrali jest bardzo istotne dla zachowania grupowej płynności.

Publikacja: 13.11.2022 02:00

Jak wypłacić środki z polskiej spółki do zagranicznego wspólnika

Foto: Adobe Stock

Kwestia możliwości szybkiego i efektywnego (zarówno z prawno-podatkowego, jak i z operacyjnego punktu widzenia) wypłacenia środków pieniężnych zakumulowanych w zagranicznej spółce zależnej (tzw. cash/funds repatriation strategies) to jeden z kluczowych czynników z punktu widzenia inwestorów, wpływający na wybór jurysdykcji odpowiedniej do prowadzenia biznesu przez spółkę zależną. Wszelakie wypłaty pieniędzy do wspólników powinny mieć bowiem odpowiednią podstawę prawną (spółka córka nie może, co do zasady, wypłacić pieniędzy swoim wspólnikom, ponieważ takie działanie może być potraktowane jako działanie zarządu na szkodę spółki, a podatkowo potraktowane zostanie jako nieodpłatne świadczenie), a w niektórych przypadkach wymagają dochowania wielu formalności proceduralnych (jak np. przy dywidendzie czy umorzeniu udziałów).

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?