Na podniesieniu progów podatkowych i wzroście kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł skorzystał każdy podatnik PIT. Dla niektórych jednak brak podatku oznacza niemożność rozliczenia przysługujących im odliczeń. Grupą, która nie musi się o to martwić, są osoby korzystające z tzw. ulgi na dzieci.

Jak przypomina na swojej stronie internetowej resort finansów, brak podatku lub niższy od tego z lat ubiegłych nie pozbawia rodzin z dziećmi wsparcia z tytułu ulgi.

Czytaj więcej

Polski Ład: Zmieniły się zasady rozliczeń samotnych rodziców

W komunikacie wskazuje się, że po zastosowaniu w rozliczeniu rocznym ulgi na dzieci podatnik może otrzymać nie tylko zwrot do wysokości podatku, lecz także w postaci tzw. dodatkowego zwrotu nieodliczonej kwoty ulgi na dzieci – do wysokości sumy zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

MF zapewnia, że w praktyce każdy podatnik, któremu „zabraknie” podatku do odliczenia przysługującej mu kwoty ulgi na dzieci, np. z uwagi na wysoką kwotę wolną od podatku, może uzyskać w rozliczeniu rocznym tzw. dodatkowy zwrot.

Co istotne, od 2022 r. w limicie uwzględnia się pełną kwotę zapłaconych składek zdrowotnych, czyli 9 proc., a nie 7,75 proc. odliczane od podatku do końca 2021 r.

Żeby skorzystać z tej opcji, należy w PIT-36 albo PIT-37 wypełnić część zatytułowaną „Dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci”. Jest to możliwe także w usłudze Twój e-PIT. To ważne, bo brak tego będzie oznaczał rezygnację z bonusu.

Czytaj więcej

Ministerstwo Finansów wyjaśnia ważną kwestię ws. ulgi dla rodzin w PIT