Współpraca sposobem na niższe podatki

Podpisanie umowy ze społeczną agencją najmu dotyczącej dzierżawy lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych, może dać spore korzyści.

Publikacja: 20.02.2023 02:00

Współpraca sposobem na niższe podatki

Foto: Adobe Stock

Od 23 lipca 2021 r. gminy mogą współpracować na podstawie umowy ze społecznymi agencjami najmu (dalej: SAN). Regulacje dotyczące tej kwestii pojawiły się w ustawie z 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 1243).

SAN prowadzi działalność, która polega na dzierżawie lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych od ich właścicieli oraz wynajmowaniu tych lokali lub tych budynków osobom fizycznym wskazanym przez gminę. Pełni zatem funkcję pośrednika. Do SAN może zgłosić się zarówno gmina, właściciel nieruchomości przeznaczonej na wynajem, jak i potencjalny najemca. Celem działania SAN jest pomoc gminie w realizacji ich zadania własnego polegającego na zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej. Przy czym, to gmina określa kryteria uprawniające do najmu mieszkania od SAN. Zamysłem ustawodawcy, przy wprowadzaniu przepisów o SAN, było objęcie pomocą osób, które nie mogą sobie pozwolić na samodzielny najem lub zakup mieszkania.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego