Gdy się ma wadę wzroku, trzeba nosić okulary bez względu na to, czy się prowadzi firmę, czy też nie. Tak odpowiedziała skarbówka przedsiębiorcy, który chciał rozliczyć wsparcie dla swoich oczu w podatkowych kosztach.
O interpretację wystąpił prowadzący firmę doradca podatkowy. Zajmuje się rozliczeniami klientów, sporządzaniem opinii oraz pism procesowych. Podkreśla, że jego działalność wymaga wielogodzinnej pracy przy komputerze, zapoznawania się z aktami spraw, przepisami, orzecznictwem. Pogorszył mu się od tego wzrok, dlatego planuje zakup okularów korekcyjnych (zalecił mu je także lekarz).
Czytaj więcej
Okulary z soczewkami korygującymi wzrok to zakup osobisty. Nie można ich uznać za koszt podatkowy.
Czy wydatek na okulary można rozliczyć w podatkowych kosztach? Przedsiębiorca twierdzi, że tak. Argumentuje, że musi zadbać o wzrok, aby dalej zarabiać na życie. Używanie okularów do pracy przy komputerze pozwoli na jej zintensyfikowanie. Nie będzie musiał robić dłuższych przerw na regenerację wzroku, dzięki czemu zrealizuje więcej zleceń i uzyska wyższe przychody.
Zdaniem doradcy okulary zabezpieczają jego źródło przychodów. Bez nich może utracić zlecenia. Podkreśla, że gdyby nie musiał ciągle czytać i pisać na komputerze, okulary nie byłyby mu potrzebne. Zapewnia, że będzie wykorzystywać je tylko do działalności, gdyż „stan wzroku pozwala mu na swobodne funkcjonowanie w pozostałych aspektach życia bez okularów”.