To już ostatni dzwonek dla wielu firm rodzinnych

Polscy przedsiębiorcy przywykli, że tworzone w ostatnich latach prawo wprowadza nakazy lub zakazy, a ilość pojawiających się barier dla prowadzenia działalności gospodarczej jest olbrzymia.

Publikacja: 15.01.2023 07:00

To już ostatni dzwonek dla wielu firm rodzinnych

Foto: Adobe Stock

Jeden z niewielu aktów prawnych, który należy ocenić pozytywnie to uchwalona przez Sejm 14 grudnia 2022 r. ustawa o fundacji rodzinnej, która pozwala budować przedsiębiorstwo rodzinne na pokolenia. Jak się wydaje, powinna ona zacząć obowiązywać pod koniec pierwszego półrocza 2023 roku, ale przygotowania do jej stosowania powinniśmy rozpocząć już teraz, o czym szerzej poniżej.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadziło konsultacje ze środowiskami firm rodzinnych przez kilka lat. Jednak ostatni, o dziwo bardzo przyjazny projekt, już takiej konsultacji nie został poddany. W trakcie całego procesu konsultacyjnego podnosiliśmy dwa zasadnicze warunki dla zapewnienia jej atrakcyjności. Po pierwsze, wyłączenie lub znaczące ograniczenie prawa do zachowku. Po drugie, wprowadzenie jasnych zasad neutralności podatkowej zakładania i funkcjonowania fundacji rodzinnej (zob. „Dlaczego w Polsce potrzebne są fundacje rodzinne”, „Rzeczpospolita” z 2 lipca 2020 r.). Obydwa wydają się spełnione.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona