Ta interpretacja ucieszy przedsiębiorców, którzy wykonują usługi daleko od domu. Fiskus potwierdził, że jeśli nie da się codziennie dojeżdżać do klienta, to można wynająć gdzieś blisko niego mieszkanie i rozliczyć je w podatkowych kosztach.

O interpretację wystąpił właściciel firmy doradczej. Podpisał kontrakt na usługi eksperckie. Będzie je wykonywał w Czechach, gdzie znajduje się siedziba klienta. Kontrakt opiewa na minimum rok, usługi mają być świadczone przez osiem godzin dziennie. Do Czech wysyła go polska firma, w której mężczyzna jest konsultantem.

Przedsiębiorca podkreśla, że w ramach swych obowiązków musi uczestniczyć w codziennych spotkaniach i konsultacjach. Dlatego wynajął w Czechach mieszkanie. Czy opłaty za lokal rozliczy w podatkowych kosztach?

Czytaj więcej

Wynajęte mieszkanie wolno rozliczyć w kosztach podatkowych

Przedsiębiorca ocenia, że może tak zrobić. Wskazuje, że celem wynajęcia mieszkania jest wyłącznie wykonywanie usług u kontrahenta. Te usługi należą do umowy z polską firmą, która jest dla niego źródłem przychodów. Wydatki na wynajem lokalu stanowią koszt ich uzyskania. Doradca dodaje, że opłaty za mieszkanie będą udokumentowane fakturami, rachunkami lub dowodami zapłaty.

Co na to fiskus? Zgodził się, że wydatki na wynajem mieszkania są związane z przychodami przedsiębiorcy. Mają bowiem na celu wykonywanie usług eksperckich na terytorium Czech. Ponieważ przedsiębiorca ma z tych usług przychody, wydatki na lokal można zaliczyć do kosztów.

To nie pierwsze korzystne stanowisko skarbówki w sprawie rozliczeń osób działających daleko od domu. Podobnie było w sprawie informatyka, który nawiązał współpracę z kontrahentem mającym siedzibę w mieście oddalonym o 140 kilometrów. Musi często u niego przebywać, wykonywane zajęcia wymagają bowiem bezpośredniego kontaktu. Dlatego wynajął mieszkanie. Podkreśla, że jest to zdecydowanie tańszy wariant niż korzystanie z hoteli czy ciągłe dojazdy. Wydatki na wynajęcie lokalu może zaliczyć do kosztów – potwierdził fiskus.

Skarbówka zgadza się też na rozliczenie kosztów, gdy odległość od domu do klientów jest mniejsza. Tak było w sprawie prawniczki, która ma kancelarię w mieście oddalonym o 20 km od jej domu. Wynajęła tam też mieszkanie. Jest jej potrzebne, ponieważ w okolicy ma klientów. Załatwia tam także sprawy w urzędach i sądach. Argumentuje, że dzięki wynajęciu mieszkania może wykorzystać czas na kontakty z kontrahentami. Lokal zapewnia jej dyspozycyjność wobec klientów. Fiskus przyznał, że może rozliczyć wydatki na wynajem mieszkania w kosztach kancelarii.

Numer interpretacji: 0113-KDIPT2-1.4011.697.2022.2.RK