Jak rozliczyć podatek od zagranicznej dywidendy

Podatnik ma prawo do odliczenia od podatku należnego w Polsce od dywidendy uzyskanej za granicą, podatku zapłaconego za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekraczać kwoty podatku obliczonego od tej dywidendy przy zastosowaniu stawki 19 proc.

Publikacja: 21.08.2022 02:00

Jak rozliczyć podatek od zagranicznej dywidendy

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 5 lipca 2022 r. (I SA/Gd 290/22).

Z racji posiadania pakietu akcji różnych spółek podatnik uzyskuje corocznie dywidendy. Sporządza zeznanie PIT-38, w którym wykazuje zryczałtowany podatek należny w Polsce od uzyskanych za granicą dywidend, podatek zapłacony za granicą ograniczony do wartości 19 proc. uzyskanych dywidend brutto i podatek do zapłaty w Polsce stanowiący różnicę pomiędzy ww. wartościami. W ramach czynności sprawdzających prawidłowość sporządzenia zeznania PIT-38, organ wezwał podatnika do złożenia korekty tego zeznania: „z uwagi na odliczenie podatku zapłaconego za granicą w błędnej wysokości w poz. 35 zeznania. Zgodnie z art. 10 ust. 2b polsko-luksemburskiej u.p.o. z tytułu zagranicznej dywidendy podatnik ma prawo odliczyć podatek zapłacony za granicą w wysokości 15 proc. kwoty brutto dywidendy”.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt