„Do utrzymania dobrego stanu finansów państwa potrzebna jest odpowiedzialna polityka podatkowa" – napisało Ministerstwo Finansów w komunikacie wydanym w ostatnim dniu 2020 r. W dalszym ciągu tego dokumentu opisano różne korzyści oferowane firmom dzięki wchodzącym w życie w nowym roku przepisom, w tym rozszerzenie stosowania obniżonego do 9 proc. CIT, „estońskich" zachęt do inwestowania czy uproszczeń w rozliczeniach VAT.

Pełny obraz owej „odpowiedzialnej polityki" obejmuje jednak także długą – choć nie całkowicie wymienioną w ministerialnym komunikacie – listę podwyżek różnych podatków i opłat. Niektóre z nich zapłacimy bezpośrednio, inne – w formie ukrytej.

Podatek dochodowy od osób prawnych obejmie od nowego roku spółki komandytowe. Zostaną podatnikami CIT niezależnie od opodatkowania dochodów ich wspólników. CIT zapłacą też spółki jawne, jeśli nie ujawnią fiskusowi udziałowców niebędących osobami fizycznymi.

Czytaj także: Spadają ci dochody? Liniowy PIT może już się nie opłacać

Reklamowana przez resort finansów „estońska" ulga być może przyniesie korzyści niektórym firmom, ale ukrytym warunkiem jej stosowania jest w niektórych przypadkach... zapłacenie podatku dochodowego. „Estońskie" rozwiązanie przysługuje bowiem osobom prawnym, w tym spółkom z o.o. Jeśli zaś spółka komandytowa przekształci się w spółkę z o.o., by skorzystać z nowych ułatwień, to będzie musiała zapłacić 19 proc. od dochodu z przekształcenia. Będzie on rozumiany jako nadwyżka wartości rynkowej majątku spółki nad wartością podatkową.

Zupełnie nową daniną jest podatek od sprzedaży detalicznej, obejmujący sklepy o obrotach powyżej 17 mln zł miesięcznie. Sprzedaż detaliczna słodkich napojów i alkoholi w małych opakowaniach będzie podlegała nowym opłatom, które nieoficjalnie nazwano już „małpkowym" i „cukrowym". Teoretycznie za uiszczanie tych trzech handlowych danin będą odpowiedzialni handlowcy. Trudno się jednak spodziewać, by zrobili to kosztem swoich marż. Skutki odczują więc konsumenci, płacąc więcej w kasach sklepowych.

Kolejna nowa danina powodująca wzrost cen – tym razem prądu – to tzw. opłata mocowa. Jej cel to zapewnienie elektrowniom wynagrodzenia nie tylko za produkcję energii, ale też za gotowość do pracy. Różne są stawki tej opłaty, tak czy inaczej, za prąd trzeba będzie zapłacić o kilka–kilkanaście złotych więcej w ciągu miesiąca. Na przykład przy zużyciu w przedziale 1200–2800 kWh (typowym dla przeciętnej rodziny) opłata mocowa wyniesie 9,19 zł.

Głębiej do kieszeni będą musieli sięgnąć Polacy pracujący m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Holandii i Austrii, którzy pozostają polskimi rezydentami podatkowymi (a więc np. jeżdżą tam do pracy sezonowej). W umowach z tymi państwami obowiązuje niekorzystna metoda unikania podwójnego opodatkowania – proporcjonalnego odliczenia. Jej efektem jest w wielu przypadkach dopłata podatku w Polsce. Dotychczas przed taką dopłatą chroniła ulga abolicyjna, ale od 2021 r. zostanie ona ograniczona do 1360 zł.

Ci, którzy do Ameryki nie jeżdżą, ale kupują stamtąd towary w małych paczkach, z użyciem portali sprzedażowych, zapłacą od nich VAT, a czasem także cło. Znika bowiem zwolnienie dla przesyłek o wartości do 22 euro. To akurat regulacja ogólnounijna, nie tylko polska.

Autopromocja
SZKOLENIE ONLINE

Prawne uwarunkowania prowadzenia e‑sklepu w 2022 roku

WEŹ UDZIAŁ

Wzrosną jak niemal co roku pułapy stawek podatku od nieruchomości. Na przykład od jednego metra kwadratowego budynków używanych w biznesie wyniesie on 24,82 zł (dotychczas 23,90 zł). Konkretne stawki tego podatku zależą jednak od uchwały miejscowego samorządu gminnego.

Właściciele nieruchomości mogą się też spodziewać objęcia ich tzw. podatkiem deszczowym, którego dotychczas nie płacili. Do tej pory obowiązywał tylko właścicieli nieruchomości powyżej 3500 mkw., które były zabudowane w 70 proc. Projekt ustawy o zwalczaniu suszy zmniejsza ten limit do zaledwie 600 mkw. Podatek będzie pobierany od nieruchomości zabudowanych (domem, tarasem, parkingiem) w przynajmniej 50 proc. ich powierzchni. Stawka ma wynieść – zależnie od tego, czy na działce jest urządzenie do retencji wody – od 45 gr do 1,50 zł od każdego metra kwadratowego działki. To jednak wciąż tylko projekt, nieprzyjęty formalnie przez rząd.

—współpraca mpa, pwoj