Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości poinformował o złożeniu w Sejmie projektu uchwały w sprawie obrony żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicę Rzeczypospolitej Polskiej. Ma ona na celu — jak wskazali politycy ugrupowania — oficjalne przeproszenie żołnierzy i strażników granicznych, którzy atakowani byli przez media, polityków i celebrytów podczas służby na granicy polsko-białoruskiej.

Czytaj więcej

Polska wypowie umowę ws. ekstradycji na Białoruś? RPO pisze do Ziobry

Jest to forma przeprosin, która należy się polskim funkcjonariuszom i żołnierzom za ten czas, kiedy celebryci oraz ówczesna opozycja atakowała żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicy po ataku hybrydowym, przeprowadzonym z terytorium Białorusi w 2021 roku. Zobaczymy czy Sejm RP, zdominowany przez siły polityczne, które atakowały polską granicę od strony polskiej, przyjmie taką uchwałę. 

Mariusz Błaszczak podczas konferencji PiS w dniu 20.05.2024

Przeprosiny dla strażników na granicy z Białorusią. Projekt uchwały PiS

Uchwała, jak wskazał poseł PiS Marcin Ociepa, dotyczyć ma nie tylko szacunku wobec żołnierzy i strażników granicznych. Ma być także wyrażeniem szacunku wobec wszelkich innych inicjatyw, popierających działania służb mundurowych na polsko-białoruskiej granicy. Chodzi tu o inicjatywy społeczne, szkół, przedszkoli czy organizacji pozarządowych, które m.in. słały kartki, rysunki dzieci oraz apelowały o wsparcie i solidaryzowanie się z żołnierzami.

— To jest najlepsza okazja, by powiedzieć „sprawdzam” polskiemu Sejmowi, polskiej większości parlamentarnej i podjąć uchwałę, która raz na zawsze przetnie ten spór o to, czy służba, którą ci żołnierze, ci strażnicy graniczni, policjanci pełnią na naszej granicy, zasługuje na szacunek społeczny. — stwierdził Marcin Ociepa.