Włodzimierz Czarzasty mówi, że kler jest rozpasany. Czy krzyż zniknie z Sejmu?

- Na wszystko przyjdzie czas - powiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty, pytany w Polsat News, czy nakaże usunięcie krzyża z sali obrad Sejmu, jeśli zostanie marszałkiem.

Publikacja: 20.05.2024 12:29

Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty odniósł się do zarządzenia Rafała Trzaskowskiego ws. krzyż

Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty odniósł się do zarządzenia Rafała Trzaskowskiego ws. krzyży

Foto: PAP/Rafał Guz

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, podpisał zarządzenie, które zakazuje eksponowania krzyży w urzędach, a urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach. W poniedziałek o komentarz do sprawy w Polsat News poproszony został współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu.

Rafał Trzaskowski zakazuje eksponowania krzyży w urzędach. Włodzimierz Czarzasty komentuje

- Uważam, że walka o państwo świeckie w Polsce powinna się zacząć od tego, żeby ograniczyć nienormowane i niekontrolowane przepływy finansowe ze Skarbu Państwa, ze spółek Skarbu Państwa i z państwa do kleru - powiedział. - I to jest najważniejsza sprawa, dlatego że tutaj chodzą miliardy. Ja to oceniam na poziomie 8-9 miliardów rocznie pieniędzy, które wcale przez żaden konkordat nie są normowane - dodał.

Czytaj więcej

Krzysztof Bosak przeciwko usuwaniu symboli religijnych. "Przymusowa ateizacja"

- Ja nigdy nie atakowałem wiary, nigdy nie atakowałem wiernych, natomiast kler w Polsce w większości jest rozpasany co do stylu życia, co do arogancji, zachowań - oświadczył Czarzasty. Lider Nowej Lewicy zaznaczył, że w ubiegłym tygodniu wraz z szefową klubu Lewicy Anną Marią Żukowską skierował do premiera Donalda Tuska (PO) "bardzo precyzyjnie napisaną przez specjalistów" interpelację zawierającą "25 bardzo dokładnych pytań co do przepływów pieniędzy (...) w stronę kleru".

Czarzasty oświadczył, że zdaniem Lewicy te przepływy są "bardzo nieuzasadnione" i "nieuczciwe". - Myślę, że trzeba wreszcie z tym zrobić porządek - przekazał wicemarszałek.

Państwo świeckie w ostatecznym rozrachunku to jest państwo bez oznaczeń religijnych.

Wodzimierz Czarzasty

Odnosząc się do decyzji Rafała Trzaskowskiego w sprawie krzyża Czarzasty powiedział też, że drugi współprzewodniczący Nowej Lewicy, w przeszłości lider Wiosny Robert Biedroń, jako prezydent Słupska "dokonał przeniesienia jednego czy dwóch krzyży w miejsce właściwe, tzn. do miejsca, gdzie ten krzyż powinien być".

- Nie uciekniemy przed państwem świeckim - przekonywał w Polsat News wicemarszałek Sejmu. - Władysław Kosiniak-Kamysz mówi: nie wycofamy nigdy religii ze szkół. Władek, mamy problem z tym, tzn. wy macie z tym problem. W 1500 szkołach w Polsce już nie ma lekcji religii, bo za tym zagłosowały dzieci nogami - powiedział Włodzimierz Czarzasty. - Jestem za państwem świeckim. Wcześniej czy później religia wróci do sal katechetycznych. Polityka kleru w tej chwili doprowadza do tego, że w 1500 szkołach nie ma dzieci chętnych do chodzenia na religię - dodał.

Czytaj więcej

Komu pomoże spot Platformy? Kogo zmobilizuje sprawa krzyży w warszawskim ratuszu?

Lider Lewicy usunie krzyż z Sejmu? "Na wszystko przyjdzie czas"

Podczas rozmów koalicyjnych politycy KO, TD i Lewicy ustalili, że najpierw marszałkiem Sejmu zostanie Szymon Hołownia, a później Włodzimierz Czarzasty. Lider Lewicy został w poniedziałek zapytany, czy jeśli zostanie marszałkiem, to podejmie decyzję o usunięcia krzyża z sali obrad Sejmu. - Po pierwsze, niech się to zdarzy. A po drugie, ja nie jestem ortodoksyjnym zwolennikiem tego, żeby robić awantury w sprawach związanych z wiarą. Uważam, że na wszystko przyjdzie czas. Uważam, że pierwszą rzeczą, którą trzeba zrobić - i to zaczęliśmy - to jest wstrzymanie finansowania kleru - odparł.

- Nie wiem, jaką decyzję podejmę. Uważam, że krzyż w urzędach, ktoś podjął kiedyś decyzję, żeby powiesić. W Polsce jest taka sytuacja, że zwykle się nie zdejmuje krzyży w różnych instytucjach, bo to nie wypada. Ale państwo świeckie w ostatecznym rozrachunku to jest państwo bez oznaczeń religijnych - mówił. Pytany, czy oznacza to, że podejmie decyzję o zdjęciu krzyża, uciął: - Przyjdzie czas, będę podejmował decyzje.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, podpisał zarządzenie, które zakazuje eksponowania krzyży w urzędach, a urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach. W poniedziałek o komentarz do sprawy w Polsat News poproszony został współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu.

Rafał Trzaskowski zakazuje eksponowania krzyży w urzędach. Włodzimierz Czarzasty komentuje

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Koalicyjne rozbieżności i polityczne plany. Co dalej w ramach rządów koalicji?
Polityka
Paweł Kowal: Polska odbuduje Ukrainę. Nasi przedsiębiorcy już zarabiają
Polityka
Czy rektor Akademii Wymiaru Sprawiedliwości został powołany zgodnie z prawem?
Polityka
Poseł Kmita znów przegrał głosowanie. Otwarty bunt w małopolskim PiS
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Polityka
"Był dla nas obciążeniem". Decyzję Janusza Kowalskiego oceniają jego koledzy
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży