Jak ustalić transakcję eksportową w dostawach łańcuchowych - wyrok WSA

Gdy dostawa nie jest powiązana z fizycznym przemieszczeniem towaru z jednego państwa do innego, nie może być uznana za ruchomą.

Publikacja: 28.02.2021 00:01

Jak ustalić transakcję eksportową w dostawach łańcuchowych - wyrok WSA

Foto: AdobeStock

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 15 października 2020 r. (I SA/Sz 353/20).

W ramach transakcji łańcuchowej spółka dokonuje dostawy towarów, które w ostateczności trafiają do odbiorców mających siedzibę w krajach poza UE. W łańcuchu dostaw występuje pięć podmiotów: producent, spółka, kontrahent mający siedzibę poza UE, dystrybutor spoza UE oraz klient spoza UE. Towary transportowane są bezpośrednio z magazynu producenta z Polski do ostatecznego odbiorcy. Czynności związane z samym transportem towarów i jego realizacją wykonywane są każdorazowo przez zewnętrznego przewoźnika, współpracującego bezpośrednio ze spółką i działającego na jego rzecz lub na rzecz kontrahenta. Spółka zajmuje się jednak faktyczną organizacją transportu towarów (tj. współpracuje bezpośrednio z przewoźnikiem, ustala z przewoźnikiem i producentem terminy odbioru towarów, pozostaje w kontakcie z przewoźnikiem w zakresie ewentualnych problemów powstałych w trakcie transportu oraz w związku z załadunkiem/wyładunkiem towarów). W celu prawidłowego udokumentowania przebiegu dostawy, w zależności od okoliczności faktycznych, spółka otrzymuje i jest w posiadaniu takich dokumentów jak: komunikat IE-599 lub dokument SAD. Przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, zarówno ze spółki na kontrahenta, jak i między kontrahentem a dystrybutorem spoza UE, następuje każdorazowo na terytorium Polski. Zdaniem spółki, dokonywana przez nią dostawa jest eksportem bezpośrednim i na podstawie posiadanej dokumentacji spółka jest uprawniony do zastosowania do tej dostawy zerowej stawki VAT.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego