Obowiązkowy MPP dotyczy wyłącznie konkretnych towarów i usług

O obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności możemy mówić tylko w przypadku towarów i usług enumeratywnie wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT – przy czym organy podatkowe w postępowaniu interpretacyjnym nie zawsze dokonują oceny prawidłowości klasyfikacji PKWiU danego produktu.

Publikacja: 16.03.2021 16:00

Obowiązkowy MPP dotyczy wyłącznie konkretnych towarów i usług

Foto: Adobe Stock

Takie wnioski płyną z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wydanej 4 grudnia 2020 r. (0114-KDIP1-1.4012.664.2020.1.AKA).

Od 1 listopada 2019 r. do polskiego porządku prawnego został wprowadzony obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do niektórych transakcji dotyczących towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, który w przeważającej większości pozycji odwołuje się do konkretnych grupowań PKWiU. W związku z tą regulacją u podatników pojawia się szereg wątpliwości, których wyrazem jest m.in. poniżej omówiona interpretacja indywidualna.

Pozostało 91% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP