Tarcza antykryzysowa wprowadziła preferencyjne zasady rozliczenia dla przedsiębiorców, którzy pomagają zwalczać koronawirusa, m.in. dotyczące amortyzacji środków trwałych. Jakie są z tego korzyści, pokazuje najnowsza interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpiła o nią firma produkująca odzież roboczą. Dostarcza ją głównie na potrzeby służby zdrowia. Planuje kupić budynek, w którym będzie produkować odzież medyczną (fartuchy, bluzy, spodnie, czepki) oraz bieliznę pościelową (podkłady, prześcieradła, pokrowce na materace i poduszki). Podkreśla, że mają być one przeznaczone na przeciwdziałanie Covid-19.

Czytaj też: Szczepienia na terenie firmy - jak to będzie przebiegać

Czy firma może jednorazowo zamortyzować budynek? Czyli zaliczyć wydatki na jego nabycie za jednym zamachem do kosztów PIT, bez konieczności naliczania odpisów amortyzacyjnych przez wiele lat?

Tak, pozwala na to przepis wprowadzony przez tarczę antykryzysową. Chodzi o art. 52s ustawy o PIT. Wynika z niego, że można jednorazowo zamortyzować środki trwałe nabyte do produkcji towarów służących do przeciwdziałania epidemii.

Numer interpretacji: 0115-KDIT3.4011.786.2020.2. PS