Matka czytelnika zmarła w 2004 r. Pozostawiła spadek, w tym spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania. W lokalu tym zameldowana jest siostra czytelnika. Na jego wniosek sąd w 2006 r. wydał postanowienie stwierdzające nabycie spadku w 1/2 przez siostrę i czytelnika. Ze względu na konflikt z siostrą chce on zrezygnować ze swych praw do spadku. Pyta, czy może się go zrzec i czy w razie rezygnacji musi płacić podatek spadkowy.
W opisanej sytuacji nie ma już możliwości całkowitej rezygnacji ze spadku i uwolnienia się od związanych z jego nabyciem obowiązków. Spadkobierca może odrzucić spadek, ale ma na to ograniczony czas: sześć miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, iż dziedziczy. Dla spadkobierców ustawowych będzie to z reguły dzień śmierci spadkodawcy, a dla spadkobierców testamentowych – dzień zapoznania się z treścią testamentu. Nie jest tu istotne, kiedy i czy w ogóle spadkobiercy rozpoczęli załatwianie spraw spadkowych.
Odrzucenie spadku dla spadkobiercy mającego potomstwo oznacza, że na jego miejsce wejdą jego dzieci (wnuki zmarłego), natomiast gdy jest bezdzietny, jego udział powiększy udziały spadkowe pozostałych spadkobierców
. Jeśli spadkobiercy to rodzeństwo, wskutek odrzucenia spadku przez tego, który jest bezdzietny, cały spadek przypadnie drugiemu.
Czym innym jest zrzeczenie się dziedziczenia. Można to uczynić tylko w drodze umowy ze spadkodawcą, za jego życia. Takie zrzeczenie się obejmuje także dzieci i wnuki zrzekającego się, chyba że ustalenia między nim a spadkodawcą będą inne.