Ministerstwo myśli, jak 1 procent podatku przekazać na określony cel

Niewykluczone, że już w rozliczeniu za 2007 r. będziemy mogli wskazać nie tylko organizację, do której trafi 1 proc. naszego podatku, ale i komu ma on posłużyć

Publikacja: 03.12.2007 00:51

Ministerstwo Finansów szuka na to sposobu. Jak dowiedziała się „Rz”, w prace zaangażowane są departamenty podatkowe, Administracji Podatkowej oraz Informatyki. Ostateczna decyzja zapadnie chyba nie wcześniej niż w drugiej połowie tygodnia.

– Prace nad ewentualnym rozwiązaniem tego problemu faktycznie są prowadzone – potwierdził nam Jakub Lutyk, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.

O to, aby podatnicy, którzy wkrótce zaczną się rozliczać z fiskusem z dochodów uzyskanych w 2007 r., mogli w PIT wskazać także cel przeznaczenia 1 proc. ich podatku, a nie tylko organizację pożytku publicznego (OPP), zabiegają od paru miesięcy rodzice niepełnosprawnych dzieci. Dziś, jak twierdzą i o czym już kilkakrotnie pisaliśmy na naszych łamach, uproszczenie procedury przekazywania 1 proc. obróciło się przeciwko darczyńcom i obdarowywanym. Bo choć ci ostatni wszelkimi możliwymi sposobami starają się pozyskać pieniądze na leczenie i rehabilitację ich dzieci, to i tak nie mają gwarancji, że po wpłacie pieniędzy na konto fundacji, w której działają, faktycznie zostaną one przekazane właśnie na ich pociechę. Formularze deklaracji podatkowych nie umożliwiają bowiem wpisania szczegółowego celu.

Ponadto przepisy podatkowe nie zawierają też delegacji ustawowej, na podstawie której urzędy skarbowe miałyby obowiązek takie informacje zbierać.

Chodzi o zmienione przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 45 ust. 5c – 5g) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (art. 21 ust. 3a – 3d). Na ich podstawie w rozliczeniu dochodów za rok 2007 podatnik – po raz pierwszy – będzie wskazywał jedynie organizację posiadającą status OPP, na którą ma być przekazany 1 proc. jego należnego podatku, i numer jej wpisu do KRS. Pieniądze przekaże już sam urząd skarbowy. Będzie miał na to trzy miesiące, licząc nie od dnia złożenia zeznania podatkowego przez konkretną osobę, lecz od zakończenia okresu rozliczeń. W praktyce oznacza to, że ostatnie pieniądze mogą trafić na konta organizacji pożytku publicznego nawet ostatniego dnia lipca.

– To jest bardzo trudna sprawa – podkreśla Tomasz Schimanek z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. I dodaje: – Przekazywanie 1 proc. podatku na konkretny cel dotychczas też nie było możliwe, choć rodzice chorych dzieci robili, co mogli, aby tylko pozyskać dodatkowe pieniądze i ukierunkować je w fundacjach na leczenie swoich pociech. Nie zmienia to jednak faktu, iż założenie tego odpisu jest zupełnie inne. Ma służyć finansowaniu celów społeczno-użytecznych, a nie indywidualnych, choćby najważniejszych. Te ostatnie mogłyby być natomiast osiągane poprzez wprowadzenie na przykład ulgi na leczenie.

Sądy i trybunały
Ostatnia sprawa Przyłębskiej. Będzie sądzić ws. wniosku prezydenta
Praca, Emerytury i renty
Coraz dłuższe L4, w tym z powodów psychicznych. Znamy najnowsze dane
Prawo na świecie
Jest wyrok sądu ws. Romana Polańskiego i brytyjskiej aktorki
Praca, Emerytury i renty
Trzy zmiany w harmonogramie wypłat 800 plus w grudniu. Nowe terminy
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
W sądzie i w urzędzie
Resort Bodnara ma pomysł na sądowe spory frankowiczów. Oto, co się zmieni
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką