Jak się wzbogacić na budownictwie społecznym

Można wybudować w uzdrowiskowej okolicy ekskluzywne spa albo centrum rekreacji i zarobić nie tylko na świadczonych usługach, ale i jego budowie. Prawo pozwala postawić je z 7-proc. stawką. Pytanie, czy to wpadka ustawodawcy czy celowe działanie

Aktualizacja: 09.01.2008 08:40 Publikacja: 09.01.2008 02:30

Parlament poprzedniej kadencji rzutem na taśmę uchwalał przepisy, które miały umożliwić dalsze stosowanie preferencyjnej 7-proc. stawki podatku od towarów i usług w budownictwie mieszkaniowym. Gdyby nie ta zmiana (DzU z 2007 r., nr 192, poz. 1382), to od 1 stycznia 2008 r. zamiast obniżonej stawki obowiązywałaby stawka podstawowa w wysokości 22 proc. Do ustawy wprowadzono więc definicję budownictwa społecznego. Zamiar był słuszny: w dobrze pojętym interesie społecznym należało maksymalnie rozszerzyć stosowanie 7-proc. stawki VAT i rozwiać wszelkie wątpliwości fiskusa. Powstała jednak przy okazji luka w prawie, która niewiele ma wspólnego z intencją ustawodawcy.

Chodzi o nowelizację ustawy o VAT z 19 września 2007 r., a dokładnie o zmieniony art. 41 i zawartą w nim definicję budownictwa społecznego (ust. 12a). Mieszczą się w niej obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12. Także obiekty ujęte w PKOB w klasie ex 1264, ale wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b. Przepis ten określa limit powierzchni użytkowej domów jednorodzinnych i mieszkań, których budowa będzie objęta stawką obniżoną. Wynosi on odpowiednio 300 i 150 mkw.

Problem stanowi ten fragment definicji, na podstawie którego 7-proc. VAT objęte zostały bliżej niesprecyzowane „budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych”. Wystarczy, że podmiot gospodarczy będzie mógł być traktowany jako instytucja ochrony zdrowia, aby budując nowoczesne SPA albo centrum odnowy – niekoniecznie luksusowy dom opieki dla ludzi starszych i niepełnosprawnych – zapłacił 7 proc. VAT, a nie 22 proc. Tym bardziej że przepisy nie precyzują, ilu np. lekarzy lub pielęgniarek ma być zatrudnionych i czy mają to być osoby na etat, stale przebywające w budynku, czy może dochodzące (na telefon).

Pytanie więc, czy na tej podstawie jest możliwe wybudowanie w okolicy uzdrowiskowej całego kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowo-rehabilitacyjnego, w którym pod opieką lekarską będą nabierać sił wszyscy przepracowani, niekoniecznie tylko biznesmeni.

Co ciekawe, z początkiem roku weszło także w życie zmienione rozporządzenie ministra finansów z 24 grudnia 2007 r. (DzU z 2007 r., nr 249, poz. 1861). Rozszerza ono stosowanie 7- -proc. stawki zapisanej w ustawie na roboty budowlano-montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne. I to zarówno te prowadzone w obiektach budownictwa mieszkaniowego lub w ich części (tj. w budynkach mieszkalnych stałego zamieszkania sklasyfikowanych w PKOB w dziale 11 – zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o VAT), jak i w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach niemieszkalnych wymienionych w dziale 12 tej klasyfikacji (np. lofty czy luksusowe apartamenty na najwyższej kondygnacji budynku czy hotelu, typu penthouse). Decyzją ministra 7-proc. VAT objęte będą również remonty i roboty w niektórych budynkach sklasyfikowanych w PKOB w klasie 1264, czyli omawiane tu budynki instytucji ochrony zdrowia (§ 1 pkt 1 ww. rozporządzenia).

Pikanterii sprawie dodaje fakt, iż zarówno zmieniona ustawa, jak i rozporządzenie wprowadziły też preferencje podatkowe dla wymienionych wcześniej budynków instytucji ochrony zdrowia. Zgodnie bowiem z art. 43 i załącznikiem nr 4 do ustawy o VAT tego rodzaju usługi są zwolnione z podatku od towarów i usług. Oznacza to, że przedsiębiorcy inwestujący w ten sektor gospodarki nie odzyskają VAT zapłaconego w cenie towarów i usług nabytych przy budowie takich budynków, a ten – do końca 2007 r. – wynosił 22 proc. Od 1 stycznia tego roku obciążenie tym podatkiem zmalało i wynosi dziś 7 proc., co nie pozostaje bez wpływu na koszty.

Z informacji dostępnych na stronie internetowej Kancelarii Sejmu nie dowiemy się bynajmniej, kto jest autorem tej zmiany. Fakt, że parlament przyjął inną (tj. znacznie szerszą) definicję budownictwa społecznego wbrew Ministerstwu Finansów, nie zwalnia urzędników z odpowiedzialności. Tymczasem nikt w ministerstwie nie przeanalizował nawet przepisów uchwalonych w ekspresowym tempie i ogniu trwającej kampanii przedwyborczej. Wczoraj powiedziano nam, że ministerstwo potrzebuje czasu, aby udzielić odpowiedzi na pytanie „Rz” w tej sprawie.

Tomasz Siennicki, doradca podatkowy w kancelarii Ożóg i Wspólnicy

Ustawa o VAT oraz rozporządzenie wykonawcze odwołują się do grupowania ex PKOB 1264 „Budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych”. Tymczasem w grupowaniu tym znajdziemy kategorię o trochę innej treści. Cel wprowadzenia takiej zmiany wydaje się jasny: chodziło o preferencje podatkowe dla budowy określonych kategorii budynków, w których będą zakwaterowane osoby starsze lub niepełnosprawne. Powstaje jednak pytanie, czy pod przykrywką budowy takiego budynku nie będą powstawały obiekty, w których można świadczyć usługi nie tylko dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem