Tak zdecydował dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Jego interpretacja (nr IPPB2/415-265/07-3/SP) uznaje stanowisko podatnika zaprezentowane we wniosku.
Chodziło o ustalenie, czy należy zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia należącego do podatnika udziału we współwłasności nieruchomości, który nabył w wyniku zniesienia współwłasności dokonanego aktem notarialnym 20 lipca 2007 r.
Dla sprawy istotne znaczenie miały moment i forma prawna pierwotnego nabycia. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika bowiem, że prawo współwłasności do nieruchomości zostało nabyte przez podatnika w drodze dziedziczenia 22 września 1991 r., a sprzedaż nastąpiła 20 lipca 2007 r. Co więcej, zniesienie współwłasności nastąpiło bez spłat i dopłat, podatek od spadku zapłacono w całości, a udział w działce nabyty w drodze zniesienia współwłasności tego gruntu odpowiada udziałowi posiadanemu przed podziałem.
Według podatnika zniesienie współwłasności nie może być traktowane jak nabycie nieruchomości, bo on sam był stroną umowy i z tego tytułu nie uzyskał żadnego przysporzenia majątkowego.
Jednocześnie dyrektor IS w Warszawie w uzasadnieniu interpretacji przypomniał, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r. źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie było elementem prowadzonej działalności gospodarczej i nastąpiło przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nieruchomość nabyto lub wybudowano.