Kto i kiedy może odliczyć ulgi

Na pytania czytelników odpowiada Jerzy Andrzej Tomczak, JAT Serwis doradztwa podatkowego www.e-doradcy.pl

Aktualizacja: 25.02.2008 12:59 Publikacja: 25.02.2008 01:06

Jerzy Andzrej Tomczak

Jerzy Andzrej Tomczak

Foto: Rzeczpospolita

W 2004 r. poniosłem wydatki na remont i modernizację mieszkania. Część wydatków odliczyłem w zeznaniu za 2004 r. w ramach ulgi remontowej, ale nie wszystkie. Czy mogę teraz wszystkie faktury wykorzystać do wniosku o zwrot VAT za materiały budowlane?

W zasadzie tak. Jednak zwrot VAT od niektórych materiałów budowlanych dotyczy wyłącznie materiałów zakupionych od 1 maja 2004 r. i to tylko tych, w odniesieniu do których VAT zwiększył się – począwszy od tej daty – z 7 proc. na 22 proc., a zakupy materiałów związane były z inwestycją polegającą na budowie budynku mieszkalnego bądź jego nadbudowie lub rozbudowie, albo z remontem budynku mieszkalnego.

Zatem do wniosku o zwrot VAT można wykorzystać jedynie faktury dokumentujące zakupy, które spełniają opisane wyżej warunki.Należy również pamiętać, że w przypadku wydatków rozliczanych wcześniej w ramach ulgi remontowej sumę do zwrotu oblicza się inaczej niż w przypadku faktur nierozliczonych. Sumę VAT z faktur odliczanych w ramach ulgi remontowej trzeba pomnożyć przez 55,23 proc. Kwota do zwrotu nie może być jednak większa niż 9,959 proc. iloczynu 30 lub 70 i stawki za 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych.

Od 2002 r. do końca 2003 r. wynajmowałam (umowa użyczenia) od dalszej rodziny mieszkanie, w którym zrobiłam spory remont. Wydatki odliczyłam w zeznaniu podatkowym za 2003 i 2004 r. W 2004 r. kupiłam to mieszkanie. Nie mogłam jednak odliczyć ulgi budowlanej, gdyż nie starczyło mi podatku. Czy mogę to zrobić teraz?

Niestety, nie. Jednym z warunków nabycia prawa do ulgi było skorzystanie z niej (dokonanie odliczenia wydatków) w roku podatkowym, w którym obowiązywała. Jedynie w takim przypadku możliwa jest ewentualna kontynuacja ulgi na zasadzie praw nabytych.

Wynikający z przepisów ustawy podatkowej termin, w którym można było odliczyć wydatki w ramach ulgi budowlanej, jest terminem materialnoprawnym, który nie podlega przywróceniu. Nie ma zatem żadnych możliwości, by obecnie nabyć prawo do ulgi już nieistniejącej. Poza tym duża ulga budowlana nie obejmowała w ogóle zakupów mieszkań na rynku wtórnym.

Pozwolenie na budowę domu dostałem w 2006 r. W tym samym roku podpisałem umowę kredytową z bankiem, ale pierwszą transzę kredytu otrzymałem w 2007 r. Czy mogę korzystać z ulgi odsetkowej?

Tak. Według art. 9 nowelizacji z 16 listopada 2006 r. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych korzystać z niej będą osoby, którym kredyt został udzielony w latach 2002 – 2006. Gdyby dla uzyskania prawa do ulgi konieczne było skorzystanie z kredytu, wypłacenie go albo poniesienie wydatków finansowanych kredytem w tych latach, to powinno być tak zapisane w nowelizacji. Ale nie jest. Wystarczy więc zawarcie umowy z bankiem, która jest równoznaczna z udzieleniem kredytu.

W 2005 r. dostałam w banku kredyt na zakup mieszkania i w tym samym roku podpisałam z deweloperem akt notarialny przenoszący własność mieszkania. W styczniu 2007 r. w innym banku zaciągnęłam kredyt refinansowy, którym spłaciłam zobowiązania wobec banku X. Czy odsetki od kredytu refinansowego nadal mogę odpisać od dochodu?

Nie, gdyż celem zaciągnięcia kredytu refinansowego nie jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, lecz spłata zobowiązania w innym banku. Tylko kredyt na cele mieszkaniowe uprawnia do odliczania odsetek.

W 2007 r. wypłaciłem z kasy mieszkaniowej zgromadzone tam oszczędności i wpłaciłem na konto dewelopera. Pod koniec roku deweloper poinformował mnie, że nie zdoła oddać budynku w umówionym terminie. Chcę wycofać wpłacone mu pieniądze i kupić mieszkanie na rynku wtórnym. Czy stracę prawo do odliczania ulgi za oszczędzanie w kasie?

Nie, gdyż czytelnik spełnił warunek do zachowania ulgi – pieniądze na konto dewelopera wpłacił w tym samym roku podatkowym, w którym wycofał je z kasy. Jeśli za wycofane pieniądze kupi mieszkanie, spełniony zostanie także ustawowy cel wydatkowania oszczędności.

W 2005 r. zaciągnęłam kredyt mieszkaniowy i od tego czasu odliczam odsetki od tego kredytu w ramach ulgi odsetkowej. W 2007 r. wzięłam ślub. Mój mąż skorzystał w przeszłości z tzw. dużej ulgi budowlanej. Słyszałam, że w tej sytuacji nie mogę już kontynuować ulgi odsetkowej. Czy to prawda?

Wszystko wskazuje na to, że tak. Zgodnie z przepisami ulga odsetkowa przysługuje tylko wtedy, gdy podatnik nie korzystał z ulgi budowlanej. Wyłączenie dotyczy także małżonka. Odpowiadając na interpelację poselską nr 5474 w tej sprawie, minister finansów stwierdził, że małżonkowie nie mogą być lepiej traktowani niż osoby samotne.

W 2006 r. zaciągnąłem kredyt mieszkaniowy na zakup nowego mieszkania, które zostało oddane do użytku w maju 2007 r. (akt przeniesienia własności podpisałem w czerwcu 2007). Czy mogę odliczać odsetki od kredytu w ramach ulgi odsetkowej do wysokości limitu niewykorzystanego w ramach ulgi budowlanej? Jeśli tak, to od którego momentu: podpisania aktu notarialnego czy oddania lokalu do użytku?

Tak. Podatnikowi, któremu udzielono kredytu na zakup mieszkania w 2006 r., a podatnik ten ani jego małżonek nie korzystał z tzw. dużej ulgi budowlanej, przysługuje prawo do ulgi odsetkowej na zasadach określonych w art. 26 b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r. Odliczeniu od dochodu w ramach tej ulgi podlegają faktycznie zapłacone odsetki od części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 mkw. powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji (limitu dużej ulgi budowlanej).

Odliczenia dokonuje się po raz pierwszy za rok, w którym została zawarta w formie aktu notarialnego umowa o przeniesieniu na podatnika własności budynku lub lokalu mieszkalnego. Ponieważ jednak ustawa zezwala również na odliczenie odsetek zapłaconych przed rokiem zakończenia inwestycji, to tym bardziej odliczyć można odsetki zapłacone przed podpisaniem aktu notarialnego, które miało miejsce w tym samym roku, w którym mieszkanie oddane zostało do używania.

W lutym 2006 r. upłynął termin systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej. Za oszczędności zgromadzone w kasie oraz kredyt kontraktowy udzielony przez bank prowadzący kasę kupiłem w tym samym roku nowe mieszkanie. Czy mogę skorzystać z ulgi odsetkowej w odniesieniu do odsetek od tego kredytu?

Niestety, nie. Ulga odsetkowa nie przysługuje w odniesieniu do kredytów udzielanych przez kasy mieszkaniowe. Nie przysługuje również w odniesieniu do części kredytu wykorzystanej na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu, a także kredytów udzielanych z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego (TBS-om i innym), kredytów udzielanych na usuwanie skutków powodzi oraz kredytów objętych refundacją premii gwarancyjnych wypłaconych przez banki.

Prowadzę jednoosobową firmę. Jej siedzibą jest jeden z pokoi w moim mieszkaniu wykorzystywany również na potrzeby mieszkaniowe (m.in. w pokoju stoi łóżko). W ub.r. zrobiłem w mieszkaniu spory remont. Czy mogę się starać o zwrot VAT za materiały budowlane zakupione na remont całego mieszkania, czy muszę z tego wyłączyć część wykorzystywaną na potrzeby firmy?

Jeśli pokój, w którym mieści się firma, służy również zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, to nie ma powodu, by nie starać się o zwrot VAT za materiały użyte przy jego remoncie. Przepisy o zwrocie VAT wskazują, że zwrot może dotyczyć wydatków związanych z remontem lub budową budynku mieszkalnego. W definicji budynku mieszkalnego mieści się zaś budynek lub jego część, służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, oraz związane z nim urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania tego budynku lub jego części zgodnie z ich przeznaczeniem.

Należy jednakże pamiętać, iż prawo do zwrotu nie przysługuje, jeśli remont wykonywany był przez osobę ubiegającą się o zwrot lub jej małżonka, jako podatnika podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Jeśli zatem faktury związane z remontem pokoju, w którym znajduje się siedziba firmy, posłużyły wcześniej do odliczenia VAT w ramach prowadzonej działalności, to prawo do zwrotu VAT z tych faktur nie przysługuje.

Wraz z żoną jestem właścicielem domu jednorodzinnego zbudowanego w 2006 r. Chcemy starać się o zwrot VAT. Czy faktury na zakup materiałów budowlanych muszą być wystawione na mnie i na żonę, czy wystarczy, że będą na jedną osobę?

Faktury mogą być wystawione na jednego z małżonków. Przepisy ustawy o zwrocie niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym stanowią, iż kwota zwrotu podatku (w tym limity) dotyczy łącznie obojga małżonków. Przepisy te określają również sposób postępowania w sytuacji, gdy jeden z małżonków korzystał już z tej ulgi przed zawarciem małżeństwa, oraz sposób postępowania z ulgą wykorzystaną w trakcie małżeństwa, po rozwodzie lub separacji. Nie odnoszą się natomiast w jakikolwiek sposób do tego, kto ma być adresatem faktury dokumentującej zakup materiałów budowlanych. Zatem w przypadku małżeństw objętych ustawową wspólnotą małżeńską do wystąpienia z wnioskiem o zwrot VAT uprawniają faktury wystawione na któregokolwiek z małżonków (również na oboje).

W 2006 r. nabyłem prawa do ulgi odsetkowej. Kto będzie uprawniony do odliczeń, jeśli mieszkanie, na które zaciągnąłem kredyt, przepiszę teraz na małoletnie dziecko?

Ani obowiązujące przed 1 stycznia 2007 r. przepisy art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ulga odsetkowa), ani przejściowy przepis art. 9 ustawy nowelizującej z 16 listopada 2006 r., która zlikwidowała ulgę odsetkową, nie wskazują okoliczności skutkujących utratą prawa do tej ulgi (kontynuacji ulgi na zasadzie praw nabytych).Skoro zatem spełnił pan wszystkie warunki wynikające z art. 26b ustawy podatkowej i nabył prawo do ulgi, to prawo to zachowa pan dopóty, dopóki będzie pan spłacał kredyt związany z ulgą, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2027 r. Jedyną przesłanką ustania jej bytu będzie zakończenie lub zaprzestanie spłaty tego kredytu, czyli brak wydatków na spłatę odsetek (również brak należytego udokumentowania tych wydatków). Przyczyny zaprzestania ponoszenia tych wydatków (np. spłacenie tego kredytu kredytem refinansowym itp.) nie mają znaczenia.Wydatki faktycznie poniesione na spłatę objętych ulgą odsetek od kredytu odliczane mogą być jedynie od dochodu podatnika, który nabył prawo do ulgi, lub jego małżonka. Prawo do odliczenia nie może zaś bez wątpienia przejść na osobę trzecią, np. na dziecko, nawet jeśli na to dziecko przeniesiony został w drodze darowizny tytuł własności mieszkania, na zakup którego udzielony był kredyt.

www.e-doradcy.pl

W 2004 r. poniosłem wydatki na remont i modernizację mieszkania. Część wydatków odliczyłem w zeznaniu za 2004 r. w ramach ulgi remontowej, ale nie wszystkie. Czy mogę teraz wszystkie faktury wykorzystać do wniosku o zwrot VAT za materiały budowlane?

W zasadzie tak. Jednak zwrot VAT od niektórych materiałów budowlanych dotyczy wyłącznie materiałów zakupionych od 1 maja 2004 r. i to tylko tych, w odniesieniu do których VAT zwiększył się – począwszy od tej daty – z 7 proc. na 22 proc., a zakupy materiałów związane były z inwestycją polegającą na budowie budynku mieszkalnego bądź jego nadbudowie lub rozbudowie, albo z remontem budynku mieszkalnego.

Pozostało 94% artykułu
W sądzie i w urzędzie
Czterolatek miał zapłacić zaległy czynsz. Sąd nie doczytał, w jakim jest wieku
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Spadki i darowizny
Podział spadku po rodzicach. Kto ma prawo do majątku po zmarłych?
W sądzie i w urzędzie
Już za trzy tygodnie list polecony z urzędu przyjdzie on-line
Zdrowie
Ważne zmiany w zasadach wystawiania recept. Pacjenci mają powody do radości
Materiał Promocyjny
Do 300 zł na święta dla rodziców i dzieci od Banku Pekao
Sądy i trybunały
Bogdan Święczkowski nowym prezesem TK. "Ewidentna wada formalna"