Opowiada Piotr Liberek, radca prawny w kancelarii Ożóg i Wspólnicy
Zasadą jest, że od dochodu ze sprzedaży papierów wartościowych trzeba odprowadzić 19-proc. zryczałtowany podatek dochodowy. Nie zawsze jednak – zależy to od tego, kiedy nastąpiło ich nabycie. Przepisy przejściowe wprowadzające opodatkowanie sprzedaży wszystkich akcji i obligacji zawierają bowiem zwolnienie dla tych nabytych przed wejściem ich w życie.
Dla obligacji decydującą datą jest 1 stycznia 2003 r., natomiast dla akcji – 1 stycznia 2004 r. Jeżeli spadkodawca nabył papiery wartościowe przed tymi datami, to miał prawo sprzedać je bez podatku, korzystając ze zwolnienia. Powstaje jednak pytanie, czy uprawnienie to przechodzi na spadkobiercę, jeśli stał się właścicielem papierów wartościowych po tych terminach.
Wiele argumentów przemawia za korzystną dla podatników odpowiedzią. Tę ulgę podatkową należy bowiem zakwalifikować jako swego rodzaju prawo majątkowe przechodzące na spadkobierców na podstawie art. 97 ordynacji podatkowej. To dlatego, że majątkowe prawa i obowiązki spadkobiercy powinny być interpretowane jako bezpośrednio powiązane z jego interesem ekonomicznym.
Przyjęcie cywilistycznej interpretacji prowadzi więc do wniosku, że na prawa majątkowe składają się przede wszystkim roszczenia i inne korzystne sytuacje prawne, w tym prawo do skorzystania z czasowego uprawnienia do zwolnienia niektórych dochodów od podatku.