Te korzystne dla podatników zmiany wynikają z projektu nowelizacji ustawy o PIT. Na konieczność ich wprowadzenia od dawna wskazywali eksperci. Nowości jest jednak znacznie więcej.
Zgodnie z generalną zasadą z odliczenia będzie mógł skorzystać podatnik, który wykonywał władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem. Jednak nie tylko on. Ulga będzie przysługiwać także osobom, które sprawowały opiekę prawną na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu i u którego dziecko mieszkało, oraz podatnikom sprawującym opiekę przez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu lub umowy ze starostą.
Prawa do ulgi nie stracą rodzice pełnoletnich uczących się dzieci, pod warunkiem, że nie ukończyły 25 lat.
Nie będzie już miało znaczenia, czy uczęszczają do szkoły w Polsce czy też w innym kraju Unii Europejskiej. W tym wypadku prawo do odliczenia wciąż będzie uzależnione od wysokości dochodów dziecka – doprecyzowano jednak zasady jego obliczania. Tak jak było dotychczas, osoby wychowujące dzieci niepełnosprawne odliczą ulgę bez względu na ich dochody oraz wiek.
Ustawodawca wprowadza jednak generalną zasadę: podatnicy ci mogą zmniejszyć podatek, jeśli utrzymują dzieci w związku z wykonywaniem obowiązku alimentacyjnego lub w związku ze sprawowaniem funkcji rodziny zastępczej.