Pytają, w jaki sposób pod względem księgowym przeprowadzić tę operację oraz czy i w jaki sposób mogą skorzystać z racji tej darowizny.
Tę możliwość mają tylko przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych wedle skali podatkowej; nie mają jej rozliczający się według stawki liniowej 19 proc.
Oczywiście, także takie darowizny objęte są ulgą, w tym ulgą na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. Dla skorzystania z niej muszą być spełnione wszystkie omówione tu warunki i wymagania formalne, także dokumentowania darowizn.
Przedsiębiorca przed dokonaniem darowizny musi wprowadzić odpowiednie korekty zapisów w księdze przychodów i rozchodów, tj. o wartość wydatków na nabycie towarów, które przekazuje jako darowiznę, pomniejszyć koszty uzyskania przychodów.
Przed przekazaniem towarów powinien być sporządzony dowód księgowy, w którym określi się, jakie towary i o jakiej wartości według kosztów zakupu i ceny detalicznej wycofuje się ze sklepu czy hurtowni i przekazuje obdarowanemu. Na podstawie tego dowodu księgowego pomniejszyć trzeba (wystornować) koszty zakupu w kolumnie 10. księgi. Przy pomniejszaniu dochodu o kwotę darowizny przyjmuje się wartość darowanych towarów według ich ceny detalicznej.