[b]Uznał tak dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji nr IPPB1/415-1074/10-3/EC z 31 stycznia 2010 r. [/b]

Z pytaniem zwrócił się mężczyzna, który poręczył komuś kredyt gotówkowy. Kredytobiorca nie spłacał jednak swoich zobowiązań wobec banku. Wnioskodawca zwrócił za niego połowę pieniędzy i zawarł z bankiem umowę, na podstawie której został zwolniony z należności wynoszącej 36 tys. zł. Bank zamierza jednak wystawić mu PIT-8C, w której kwota 36 tys. zł zostanie wykazana jako jego przychód. Podatnik pyta, czy będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od tej sumy.

Dyrektor IS przypomniał, że w myśl art. 876 § 1 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/1900_89/DU1964Nr%2016poz%20%2093.asp]kodeksu cywilnego [/link]przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik tego zobowiązania nie wykonał. Gdy kredytobiorca nie spłaca zobowiązań, banki często podpisują ugodę z poręczycielem i zwalniają go z części długu w zamian za częściową jego spłatę.

Dyrektor IS stwierdził, że konsekwencje podatkowe takiej ugody są jasno określone. Poręczyciel nie uzyskuje przychodu w wyniku jej zawarcia. Mimo umorzenia części spłat jego majątek nie powiększa się o umorzoną kwotę, gdyż to nie on brał kredyt. Oznacza to, że [b]kwota zwolnienia z długu nie stanowi dla wnioskodawcy przychodu z tzw. innych źródeł i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.[/b] Za to kredytobiorca uzyskuje przychody z tytułu umorzenia części kredytu lub odsetek