Potwierdził to w swojej interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (numer interpretacji IBPBII/1/415 -195/11/AŻ).
Z pytaniem zwrócił się podatnik, który na mocy orzeczenia sądowego został ustanowiony opiekunem prawnym swojego pełnoletniego, całkowicie ubezwłasnowolnionego brata.
Ciąży na nim obowiązek alimentacyjny, który wypełnia, mieszkając we wspólnym gospodarstwie domowym z bratem, opiekując się nim i częściowo go utrzymując. Brat otrzymuje rentę socjalną z ZUS oraz zasiłek pielęgnacyjny. Ze względu na stan zdrowia nie ma innych przychodów.
Wnioskodawca zapytał, czy składając wraz z żoną zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37, może odliczyć ulgę prorodzinną z tytułu opieki nad bratem, wynoszącą 1112,04 zł. Wskazał, iż preferencja przysługuje rodzicom niepełnosprawnych dzieci niezależnie od ich wieku. Rodzice ubezwłasnowolnionego brata wnioskodawcy nie mogą się nim opiekować ze względu na stan zdrowia. Jest zdania, że przejmując opiekę, powinien przejąć również prawa z nią związane, czyli ulgę prorodzinną.
Dyrektor izby zgodził się z tym stanowiskiem. Wskazał, że zgodnie z art. 27f ust. 1 ustawy o PIT podatnik ma prawo odliczyć kwotę ulgi na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało. A art. 27f ust. 6 tej ustawy stanowi, że przepisy te dotyczą również podatników utrzymujących pełnoletnie dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Dotyczy to osób wykonujących ciążący na nich obowiązek alimentacyjny oraz sprawujących funkcję rodziny zastępczej.