Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy rozstrzygnął w interpretacji kwestię opodatkowania dochodów z dzierżawy.
Była to odpowiedź na pytanie rolnika, który wraz z żoną prowadzi własne gospodarstwo, podlega ubezpieczeniu w KRUS, opłaca podatek rolny i otrzymuje dopłaty z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Część swoich działek wydzierżawił pod uprawę roślin energetycznych. Na reszcie małżonkowie prowadzą produkcję rolną. Wnioskodawca zapytał, czy od uzyskanych dochodów z dzierżawy gruntów musi zapłacić PIT. Jego zdaniem właścicieli gospodarstw nie obejmuje ten podatek.
Dyrektor IS uznał to stanowisko za prawidłowe. Jak przypomniał, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT jej przepisów nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem działów specjalnych produkcji rolnej (np. uprawa pieczarek czy roślin szklarniowych).
Zgodnie z definicją zawartą w tym przepisie podstawową cechą działalności rolniczej jest uzyskiwanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z uprawy, chowu lub hodowli.
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT źródłami przychodów są m.in. najem i dzierżawa, w tym gospodarstwa rolnego lub jego składników, na cele nierolnicze. Oznacza to, że aby ustalić sposób opodatkowania, decydujące znaczenie ma sposób wykorzystania gospodarstwa przez osobę, która je dzierżawi.