W 1982 r. pewna kobieta wraz z mężem nabyła spółdzielcze mieszkanie lokatorskie. Po kilkunastu latach małżonkowie się rozwiedli. Na mocy postanowienia sądu kobiecie zostało przyznane mieszkanie, z tym, że została ona zobowiązana do spłaty pieniężnej połowy jego wartości na rzecz byłego męża. Aby tego dokonać najpierw dokonała wykupu mieszkania spółdzielczego lokatorskiego, a następnie sprzedała je, i zakupiła inne, mniejsze.
Kobieta zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z następującym pytaniem: czy udokumentowane kwoty faktycznej spłaty na rzecz byłego męża wynikające z podziału majątku dorobkowego z tytułu wyrównania udziałów w majątku wspólnym mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego?
W ocenie kobiety, nie osiągnęła ona realnego przychodu ze sprzedaży nieruchomości, tj. mieszkania M-4. Według niej przychód ten powinien być pomniejszony o. kwotę faktycznie dokonanych i udokumentowanych spłat na rzecz byłego męża, zgodnie z postanowieniem sądu o podział majątku dorobkowego.
Kobieta zwróciła uwagę, iż chociaż sąd przyznał jej mieszkanie „M-4", to była to nieruchomość nabyta w trakcie trwania małżeństwa, czyli dorobek wspólny. Po podziale tego dorobku jego wartość trafiła do byłego męża bez żadnych skutków podatkowych. Natomiast jej przypadło w udziale poniesienie kosztów nie tylko podatkowych, gdyż na wiele lat jest obciążona spłatą zaciągniętego kredytu hipotecznego.
Tej argumentacji nie podzielił, jednak organ podatkowy. W indywidualnej interpretacji z 7 maja 2014 r. (nr IPTPB2/415-93/14-6/KSM), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził, iż dokonana spłata na rzecz byłego męża nie stanowi dla wnioskodawczyni przychodu, ani kosztu jego uzyskania. Wnioskodawczyni nie ma też możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego wydatków związanych ze spłatą na rzecz byłego męża.