Kiedy sprzedaż w UE nie jest wewnątrzwspólnotową dostawą

Rodzimy przedsiębiorca planujący zbycie towaru do innego kraju UE połączone z jego obróbką wykończeniową w tym państwie może mieć obowiązek zarejestrowania się tam na potrzeby VAT.

Publikacja: 27.11.2014 02:00

Barbara Otrzonsek, konsultant podatkowy, ATA Finance

Barbara Otrzonsek, konsultant podatkowy, ATA Finance

Foto: materiały prasowe

Częstą praktyką gospodarczą jest takie ukształtowanie transakcji, że sprzedawany towar – nim trafi do nabywcy – poddawany jest jeszcze pewnym usługom. O ile w obrocie krajowym sposób opodatkowania takiego ruchu towarowego nie powinien sprawić stronom transakcji większych problemów, o tyle w przypadku transakcji o charakterze międzynarodowym może być już kłopotliwy. Tymi ostatnimi zajął się 2 października 2014 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, orzekając w sprawie C-446/13 Fonderie 2A przeciwko Ministre de l'Économie et des Finances.

Czego dotyczył spór

Sprawa dotyczyła spółki z siedzibą we Włoszech, która sprzedała francuskiemu kontrahentowi wyprodukowane przez siebie we Włoszech części metalowe. Przed ich dostawą do francuskiego odbiorcy części zostały dostarczone na rachunek spółki włoskiej do zlokalizowanego również we Francji usługodawcy, którego zadaniem było wykonanie robót wykończeniowych (lakierniczych). Po wykonaniu usług części zostały odesłane do nabywcy końcowego. Cena sprzedaży części, zafakturowana francuskiemu odbiorcy przez producenta z Włoch, obejmowała wartość robót wykończeniowych. Usługodawca wystawił fakturę na producenta z Włoch.

Kwestią budzącą wątpliwości podatnika i organów podatkowych było, czy dostawa towarów przez spółkę do nabywcy w innym państwie członkowskim po przetworzeniu towaru na rachunek sprzedawcy wykonanym w zakładzie innej spółki znajdującym się na terytorium państwa nabywcy, jest dostawą z państwa sprzedawcy do państwa końcowego odbiorcy, czy też dostawą w ramach państwa owego odbiorcy, wykonaną z zakładu, w którym przetworzono towar.

W ocenie TSUE

Trybunał uznał, że transakcja dostawy towarów między włoskim producentem a jego francuskim kontrahentem nie jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów. Miejsce dostawy towaru sprzedanego przez spółkę z siedzibą w jednym państwie członkowskim nabywcy z siedzibą w innym państwie członkowskim, w odniesieniu do którego sprzedawca zlecił usługodawcy mającemu siedzibę w tym innym państwie członkowskim roboty wykończeniowe w celu uzyskania pełnej  zdatności do dostawy, przed wysłaniem go przez rzeczonego usługodawcę nabywcy, należy uważać za znajdujące się w państwie członkowskim siedziby nabywcy.

Wykonywanie usług na towarze, który jest przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, niekoniecznie musi się wiązać z rozpoznaniem dwóch dostaw

Jak podkreślono, wysyłając towar do usługodawcy producent nie przenosi prawa do rozporządzania towarem jak właściciel na nabywcę. Taka wysyłka ma na celu wyłącznie doprowadzenie danych towarów do stanu zgodnego z łączącą strony umową, tak aby sprzedawca, dostarczając towary, w pełni wywiązał się ze swoich zobowiązań umownych. W przedmiotowej sprawie brak jest dostatecznego czasowego i materialnego związku pomiędzy dostawą towarów i ich wysyłką oraz ciągłości w przeprowadzanej transakcji, skoro wysyłka towarów przez dostawcę usługodawcy ma na celu takie przetworzenie towarów, które ma je doprowadzić do stanu zgodnego z umową. Miejsce dostawy towarów jest uzależnione od miejsca, w którym znajdowały się towary już zgodne z zawartą przez strony umową. Tym samym włoski producent najpierw przemieścił własne towary do Francji, a dopiero później nastąpiła sprzedaż krajowa we Francji. W konsekwencji, żeby poprawnie rozliczyć VAT, podatnik taki powinien się więc zarejestrować na cele VAT we Francji.

Co ciekawe, TSUE w żadnej mierze nie odniósł się do wartości rzeczonej usługi lakierowania i do jej udziału w cenie sprzedawanego towaru. Stoi też niejako w opozycji do stanowiska komitetu doradczego ds. podatku od wartości dodanej, zgodnie z którym postój towarów w celu wykonania na nich usług nie powoduje wprost, że w tym momencie dochodzi do ostatecznej dostawy, tj. miejsce wykonania usług nie będzie miejscem zakończenia wysyłki/transportu towarów poddawanych usłudze (wytyczne po 48. posiedzeniu, 25 czerwca–8 lipca 1996 r., XXI/97/177).

Stanowisko fiskusa

Według polskich organów skarbowych wykonywanie usług na towarze, który jest przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, niekoniecznie musi się wiązać z rozpoznaniem nie jednej, a dwóch dostaw. Stanowisko takie zaprezentowała np. Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 11 czerwca 2014 r. (IPPP3/443-229/14-2/KT). Izba uznała, że nabycie przez niemiecką spółkę towarów w Polsce i pozostawienie ich w kraju u polskiej spółki do momentu wywozu po wykonaniu na nich określonych prac nie oznacza, że wywóz ten nie następuje w wykonaniu dostawy tego towaru na rzecz niemieckiego podatnika. Niemiecki podatnik – w ocenie organu – nie był zobowiązany do zarejestrowania się na cele VAT w Polsce.

Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 19 maja 2014 r. (IPPP3/443-197/14-4/KC) podobnie przeanalizowała przepisy. Zgodziła się z podatnikiem, że wysyłka towarów z Danii do Polski oraz ich obróbka na terytorium Polski w trakcie dostawy do nabywcy konstytuuje jedną transakcję. Również w interpretacji z 24 stycznia 2013 r. (IPPP3/ 443-1091/12-3/JK) organ ten wskazał, że dostawa komponentów poddawanych czynnościom o charakterze wykończeniowym w Polsce, a następnie dostarczanych do ostatecznych nabywców również z Polski nie jest dla dostawcy wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów w Polsce, bo przemieszczenie komponentów z terytorium Hiszpanii na terytorium Polski nastąpi w wyniku dostawy dla konkretnego nabywcy ostatecznego z terytorium Polski.

Potwierdzenie takiego toku myślenia można znaleźć w wielu innych interpretacjach warszawskiej izby, np. z 17 października 2011 r. (IPPP3/ 443-999/11-3/LK) czy z 7 maja 2014 r. (IPPP3/443-117/14-2/LK).

Komentarz autorki

Barbara Otrzonsek, konsultant podatkowy, ATA Finance

Wyrok, choć dotyczy stanu prawnego z 2001 r., a jego podstawą są przepisy szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG z 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych – wspólny system podatku od wartości dodanej, ma jednak znaczenie także dla interpretacji obecnie obowiązujących przepisów. Uwzględniając rozstrzygnięcie z komentowanego wyroku TSUE, polski podatnik, który planuje transakcję dostawy towaru do innego kraju UE, połączoną z jego przetwarzaniem w tym kraju, powinien pamiętać, że może się to wiązać z koniecznością zarejestrowania na cele VAT w państwie, w którym towar jest poddawany przetworzeniu.

WNT

Częstą praktyką gospodarczą jest takie ukształtowanie transakcji, że sprzedawany towar – nim trafi do nabywcy – poddawany jest jeszcze pewnym usługom. O ile w obrocie krajowym sposób opodatkowania takiego ruchu towarowego nie powinien sprawić stronom transakcji większych problemów, o tyle w przypadku transakcji o charakterze międzynarodowym może być już kłopotliwy. Tymi ostatnimi zajął się 2 października 2014 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, orzekając w sprawie C-446/13 Fonderie 2A przeciwko Ministre de l'Économie et des Finances.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo dla Ciebie
Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o studia online
Nieruchomości
Więcej drewna i mniejsze odległości między budynkami? Zmiany w prawie budowlanym
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Podatki
Dla kogo stawka 8,5 proc. ryczałtu? Ważny wyrok NSA
ZUS
Wielki pożar centrum handlowego w Warszawie. ZUS wydał specjalny komunikat