Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozstrzygnął w najnowszej interpretacji (nr IBPP2/443-907/14/RSz), jaką stawkę VAT zapłacą klienci za poszczególne zajęcia w klubie sportowym. Jest to odpowiedź na pytanie spółki, która w prowadzonym przez siebie centrum fitness oferuje różne rodzaje usług, w tym zajęcia indywidualne.
Fiskus uznał, że obniżoną stawką 8 proc. VAT powinny być opodatkowane zarówno jednorazowe bilety wstępu, jak i abonamenty umożliwiające wstęp do klubu przez np. miesiąc. Stawka pozostaje taka sama bez względu na to, czy klient korzysta z siłowni, pomieszczenia do ćwiczeń aerobowych czy też sauny.
Stawką podstawową 23 proc. VAT opodatkowane są natomiast usługi treningów personalnych, które klienci klubu fitness opłacają indywidualnie. Tak jest, gdy zainteresowani zawierają z trenerem będącym pracownikiem spółki umowę na osiągnięcie określonego efektu, np. poprawę kondycji, sprawności fizycznej czy utratę masy ciała. Treningi odbywają się wyłącznie indywidualnie bądź w małych grupach (dwie–cztery osoby).
Stanowisko Izby Skarbowej jest zgodne z wydaną przez Ministerstwo Finansów 2 grudnia interpretacją ogólną, dotyczącą opodatkowania zajęć fitness (nr PT1/033/32/354/LJU/14). Ministerstwo wyjaśniło w niej, że stawka 8 proc. nie zależy od tego, czy klient kupił jednorazowy bilet czy też karnet upoważniający do kilku wejść. Rozstrzygnęło też wcześniejsze wątpliwości, że na wszystkie oferowane przez kluby atrakcje, w tym np. basen, zjeżdżalnie, siłownie i sale do ćwiczeń grupowych, obowiązuje ta sama obniżona stawka VAT.