Fiskus chce podatku od umorzonego kredytu

Osoba, której bank umorzył dług powinna zapłacić podatek.

Publikacja: 20.12.2014 08:50

Fiskus chce podatku od umorzonego kredytu

Foto: Fotorzepa/Mateusz Dąbrowski

Nie musisz spłacać kredytu? Masz korzyść majątkową. Fiskus nie ma co do tego wątpliwości, każe bankom naliczać przychód, a kredytobiorcom płacić podatek. Łagodniej traktuje poręczycieli i dłużników solidarnych. Oto kilka przykładów z interpretacji.

Kolega chciał dom

Mężczyzna zaciągnął kredyt razem z kolegą, który chciał kupić sobie dom. Sam nic z niego nie wziął, nie miał też wpływu na sposób zagospodarowania pieniędzy. Kolega początkowo spłacał dług, później stał się jednak niewypłacalny i bank zażądał należności od współkredytobiorcy. Część udało mu się spłacić, pozostałą kwotę bank jest skłonny umorzyć. Mężczyzna twierdzi, że jego majątek nie powiększy się o umorzoną część należności, gdyż nigdy nie otrzymał pieniędzy z kredytu. Nie uzyska więc żadnego przysporzenia.

Fiskus miał inne zdanie. Przypomniał, że przychód podatkowy powstaje zawsze wtedy, gdy uzyskujemy realne korzyści majątkowe. Taką korzyść osiąga się także wtedy gdy dochodzi do umorzenia kredytu (interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi, nr IPTPB2/415-743/13-4/JR).

Widmo egzekucji nie pomaga

Kobieta zaciągnęła w banku kredyt, straciła jednak pracę i nie miała jak go spłacać. Groziła już jej egzekucja komornicza i licytacja mieszkania. Dzięki wsparciu rodziny kobiecie udało się uregulować główną należność, bank natomiast umorzył jej połowę karnych odsetek.

We wniosku o interpretację argumentowała, że zapłata PIT od umorzonej kwoty byłaby dla niej kolosalnym obciążeniem, gdyż problemy z kredytem spowodowały powstanie innych zaległości (np. za media). Fiskus stwierdził jednak, że rezygnacja z dochodzenia odsetek to korzyść dla dłużnika. Ich wartość jest podatkowym przychodem (interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach, nr IBPBII/1/415-430/13/BJ).

Dług za aresztowanego

Mężczyzna poręczył kredyt koledze. Ten jednak został skazany i przebywa w więzieniu. Zobowiązania nie spłaca, bank wystąpił więc z roszczeniem do poręczyciela. Uiścił on ponad 60 tys. zł, natomiast 641 tys. zł zostało umorzone. Bank wystawił mu PIT-8C informując, że uzyskał przychód. Mężczyzna się z tym nie zgadza, twierdząc, że nie był beneficjentem kredytu, nie ma więc żadnych korzyści majątkowych. Izba Skarbowa w Łodzi przyznała mu rację (interpretacja nr IPTPB2/415-407/14-4/KSM).

Ojciec wspiera finansowo

Mężczyzna wraz z narzeczoną kupił od jej ojca mieszkanie. Kosztowało 250 tys. zł. Mężczyzna zapłacił 110 tys. zł, narzeczona 10 tys. zł. Na pozostałą kwotę wzięli kredyt. Z umowy z bankiem wynika, że każde z nich odpowiada za spłatę w pełnej wysokości (odpowiedzialność solidarna).

Po roku dokonano zamiany mieszkań z ojcem narzeczonej, który przystąpił do umowy z bankiem. Dwa lata później narzeczona i jej ojciec spłacili cały kredyt.

Mężczyzna uważa, że jest to dla niego neutralne podatkowo. Fiskus potwierdził to stanowisko. Przyznał, że dłużnik solidarny spłaca własny, a nie cudzy dług. Tak więc wypełnienie zobowiązania wobec banku przez dwóch kredytobiorców nie powoduje w momencie dokonania spłaty powstania przychodu u trzeciego (interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy, nr ITPB2/415-1023/12/TJ).

Nie musisz spłacać kredytu? Masz korzyść majątkową. Fiskus nie ma co do tego wątpliwości, każe bankom naliczać przychód, a kredytobiorcom płacić podatek. Łagodniej traktuje poręczycieli i dłużników solidarnych. Oto kilka przykładów z interpretacji.

Kolega chciał dom

Pozostało 91% artykułu
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona