Fiskus ogranicza ulgę na kasy fiskalne online

Firma zobligowana do wymiany kasy fiskalnej nie odliczy wydatku, jeśli kupi ją do nowego punktu sprzedaży.

Publikacja: 21.11.2019 07:28

Fiskus ogranicza ulgę na kasy fiskalne online

Foto: Adobe Stock

Zła wiadomość dla przedsiębiorców, którzy mają ustawowy obowiązek wymiany starych kas fiskalnych offline (czyli z papierową rolką lub z elektronicznym zapisem kopii) na nowe urządzenia online. Skarbówka ogranicza preferencje dla tych, którzy rozwijają biznes. Z najnowszych interpretacji wynika, że z odliczenia nie skorzystają ci, którzy mają obowiązek wymiany starych urządzeń, ale kupią kasy online do nowych punktów sprzedaży.

Czytaj także: Ulga na zakup kasy fiskalnej online

Takie stanowisko (interpretacja nr 0115-KDIT1-1.4012. 602.2019.1.AW) zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w sprawie przedsiębiorcy z branży gastronomicznej. Wnioskodawca napisał, że od 2016 r. prowadzi ewidencję sprzedaży za pomocą pięciu kas rejestrujących z elektronicznym zapisem kopii. Niedawno otworzył dodatkowy punkt sprzedaży, w którym zamierza rozpocząć ewidencjonowanie za pomocą kasy online. Sądził, że wydatek na jej zakup odliczy dopiero od lipca 2020 r., ponieważ wtedy ma obowiązek wymiany. Dyrektor KIS stwierdził jednak, że przedsiębiorca w ogóle nie skorzysta z odliczenia, ponieważ nie kupił kasy w związku z wymianą.

Obowiązkowy wydatek

Dyrektor KIS przypomniał, że obowiązująca od 1 maja 2019 r. nowelizacja ustawy o VAT zobowiązuje podatników z określonych branż do używania kas rejestrujących online. W pierwszej grupie, która będzie musiała je wprowadzić od 1 stycznia 2020 r., znajdą się przede wszystkim stacje benzynowe i warsztaty samochodowe. Od lipca 2020 r. obowiązek obejmie m.in. placówki gastronomiczne, hotele i najem krótkoterminowy. Od stycznia 2021 r. – m.in. lekarzy, dentystów, prawników, fryzjerów i kosmetyczki.

Nowe regulacje przewidują też zwrot wydatków w wysokości 90 proc. ceny zakupu (bez podatku), ale nie więcej niż 700 zł. Ulga dotyczy trzech grup podatników:

– u których powstał obowiązek prowadzenia ewidencji i  którzy rozpoczęli ewidencję sprzedaży w obowiązujących terminach przy użyciu kas online;

– u których nie powstał obowiązek prowadzenia ewidencji i którzy dobrowolnie rozpoczną prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas online oraz wcześniej nie stosowali innych rodzajów kas;

– zobligowanych do wymiany kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii na kasy online ze względu na działalność prowadzoną w określonych ustawą branżach.

Nowy sklep bez ulgi

Dyrektor KIS zaznaczył, że wnioskodawca musi 1 lipca 2020 r. wymienić dotychczas używane pięć kas rejestrujących na kasy online.

„Ulga będzie należna tylko na te kasy, które podlegają wymianie w związku z obowiązkiem użytkowania kas online przez dane grupy podatników. Podatnik zobligowany do wymiany kas, który dokona zakupu kas online do nowych punktów sprzedaży (tj. zakup nie jest związany z wymianą kasy w danym punkcie), nie będzie mógł skorzystać z ulgi na zakup kas rejestrujących przeznaczonych do tych nowych punktów" – napisał dyrektor KIS. To nie pierwsze takie stanowisko. Również w innej interpretacji (nr 0114 -KDIP1-3.4012.207. 2019. 1.ISK) dyrektor KIS stwierdził, że przedsiębiorca nie skorzysta z ulgi na nabycie kas przeznaczonych do nowych punktów.

Opinia dla „Rzeczpospolitej"

Jacek Matarewicz, adwokat, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski

Ulga przysługuje podatnikom zobligowanym do wymiany kas w ustawowym terminie. Ci, którzy sami z siebie wymienią je wcześniej, nie skorzystają ponownie z ulgi. Niepokojące natomiast jest stanowisko, iż odliczenie nie przysługuje podatnikom zobligowanym do wymiany, którzy kupią kasy online do nowych punktów sprzedaży (zakup nie jest związany z wymianą kasy w już funkcjonującym punkcie). W takim przypadku podatnik powinien skorzystać z ulgi tak jak podmiot nabywający kolejną kasę online do nowego punktu. Co więcej, w mojej ocenie zmiany wymaga przepis rozporządzenia w sprawie ulgi na zakup kasy (DzU z 2019 r., poz. 820). Należałoby doprecyzować, że chodzi o rozpoczęcie ewidencji na  danej kasie kupionej do nowego punktu, a nie np. rozpoczęcie ewidencji w ogóle (w odniesieniu do pierwszej kasy w pierwszym punkcie sprzedaży podatnika).

Zła wiadomość dla przedsiębiorców, którzy mają ustawowy obowiązek wymiany starych kas fiskalnych offline (czyli z papierową rolką lub z elektronicznym zapisem kopii) na nowe urządzenia online. Skarbówka ogranicza preferencje dla tych, którzy rozwijają biznes. Z najnowszych interpretacji wynika, że z odliczenia nie skorzystają ci, którzy mają obowiązek wymiany starych urządzeń, ale kupią kasy online do nowych punktów sprzedaży.

Czytaj także: Ulga na zakup kasy fiskalnej online

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawnicy
Jeden z najbardziej znanych prawników w Polsce odsunięty od zajęć ze studentami
Prawo dla Ciebie
Pokłosie afery Collegium Humanum? Będzie zaostrzenie przepisów o studiach podyplomowych
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Samorząd
Krzyże w warszawskich urzędach zakazane. Sprawa trafi do prokuratury
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura - rząd proponuje termin