Z budżetu wojewody wyróżnienie może przypaść nauczycielom, wychowawcom i innym pracownikom pedagogicznym publicznych i niepublicznych przedszkoli, szkół, placówek oraz zakładów kształcenia i placówek doskonalenia nauczycieli, a także zatrudnionym w publicznych placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych. Nie zostaną ich pozbawieni także pracujący w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.
Natomiast na nagrodę ministra oprócz tych pedagogów będą mogli liczyć nauczyciele mianowani lub dyplomowani zatrudnieni na stanowiskach, na których wymagane są kwalifikacje pedagogiczne w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisjach egzaminacyjnych. Nawet urlopowani pedagodzy na podstawie ustawy o związkach zawodowych mogą być spokojni o los swojego wyróżnienia.
[srodtytul]Premia na święto[/srodtytul]
Nauczycielskie gratyfikacje są przyznawane do 14 października każdego roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym roku wniosek o przyznanie nagrody ministra musi trafić do niego do 7 września, ale od 2010 r. termin ten upływa 30 czerwca. Pedagog, który dostał nagrodę, otrzymuje dyplom, którego odpis włącza się do jego akt osobowych.
[ramka][b]Kolejne rozporządzenie[/b]
Sama idea przyznawania nagród i ogólne ich zasady nie są nowe. Wręczano je także na podstawie poprzedniego[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5FFFEB1BD33B12B5B3F3E40B585E374?id=162580] rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 6 września 2001 r. w sprawie trybu i kryteriów przyznawania nagród dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze (DzU nr 101, poz. 1093)[/link].