RPO chce utrzymania wyroku o nieważności decyzji Morawieckiego i wniósł o oddalenie skarg kasacyjnych. Rzecznik w piśmie powołuje się na decyzję Wojewódzkiego sądu Administracyjnego z dnia 16 kwietnia 2020 r. Sąd uznał, że decyzja ws. przeprowadzenia wyborów prezydenckich przez Pocztę Polską w trybie korespondencyjnym na dzień 10 maja 2020 r. nie tylko rażąco naruszyła prawo, ale nie miała żadnej podstawy prawnej.
Następnie premier i Poczta Polska skierowali do Naczelnego Sądu Administracyjnego wnioski o uchylenie wyroku oraz o oddalenie skargi rzecznika.
Czytaj także: Premier złamał konstytucję. Jest uzasadnienie wyroku WSA
Rzecznik w odpowiedzi na skargi kasacyjne podkreślił, że WSA właściwie wyważył konstytucyjną wartość, jaką jest ochrona czynnego prawa wyborczego obywateli. Adam Bodnar zgadza się z argumentami sądu I instancji, który wyczerpująco wypowiedział się w uzasadnieniu wyroku co do problemów prawnych przedstawionych w obu skargach kasacyjnych. Zdaniem RPO premier stara się nie dostrzegać, że próbowano obejść przepisy Kodeksu wyborczego.
Rzecznik podkreślił konkluzję WSA, który stwierdził, że przepisy ustawy zasadniczej i ustawy o Radzie Ministrów nie przyznają Prezesowi Rady Ministrów żadnych uprawnień w zakresie zmierzającym do organizacji i przygotowania (lub zlecania komukolwiek takich czynności) jakichkolwiek wyborów. - Polecenie - w takiej sytuacji prawnej - przez Prezesa Rady Ministrów Poczcie Polskiej S.A. realizacji działań w zakresie przeciwdziałania COVID-19, polegających na podjęciu i realizacji niezbędnych czynności zmierzających do przygotowania przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w 2020 r., w trybie korespondencyjnym, w szczególności poprzez przygotowanie struktury organizacyjnej, zapewnienie niezbędnej infrastruktury oraz pozyskanie koniecznych zasobów materialnych kadrowych nie miało koniecznego i wystarczającego prawnego umocowania i dotyczyło takich wyborów, jakie w dacie wydawania decyzji odbyć się nie mogły z uwagi na brak podstawy prawnej do przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r., w trybie korespondencyjnym - pisze RPO powołując się na wyrok WSA.