Reklama
Rozwiń

Decyzję podatkową trzeba przesłać do podatnika lub pełnomocnika

Jeśli nie ma pewności, kto jest podatnikiem w postępowaniu, organ podatkowy nie może wydać decyzji odmawiającej stwierdzenie nadpłaty. Najpierw powinien ustalić, do kogo ją skierować

Aktualizacja: 19.12.2008 07:10 Publikacja: 19.12.2008 04:02

Decyzję podatkową trzeba przesłać do podatnika lub pełnomocnika

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Tak wynika z [b]wyroku WSA w Szczecinie z 10 grudnia 2008 r. (I SA/Sz 500/08)[/b].

[srodtytul] Jaki był problem[/srodtytul]

Samorządowe kolegium odwoławcze odmówiło przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji w sprawie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości. Podatnik (Oddział Gospodarowania Nieruchomościami) wystąpił o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości, załączając do tego pisma wniosek oraz korektę deklaracji na podatek od nieruchomości. Uzasadniał to nieuwzględnieniem w deklaracji preferencyjnej stawki w odniesieniu do powierzchni budynku i powierzchni gruntu przekazanych Caritas na prowadzenie statutowej działalności pożytku publicznego.

Prezydent miasta odmówił jednak stwierdzenia nadpłaty.

Podatnik wniósł odwołanie od tej decyzji i jednocześnie, złożył wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania, uzasadniając niemożność jego wniesienia w terminie strajkiem pracowników poczty. Samorządowe kolegium odwoławcze nie uwzględniło jednak tego wniosku. Podatnik wniósł więc skargę do WSA, który ją uwzględnił.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd stwierdził, że samorządowe kolegium odwoławcze podjęło zaskarżone rozstrzygnięcie, pomimo niewyjaśnienia, jaki podmiot w tym postępowaniu posiadał przymiot strony, jak też, czy w sprawie działali prawidłowo umocowani pełnomocnicy.

[wyimek]Od dnia powiadomienia organu o ustanowieniu pełnomocnika powinien on mieć zapewniony czynny udział w postępowaniu tak samo jak strona[/wyimek]

Kolegium – z jednej strony przyznało Oddziałowi Gospodarowania Nieruchomościami status podatnika podatku od nieruchomości, skoro uznało za skuteczne jego deklaracje w sprawie podatku od nieruchomości. Z drugiej jednak odmówiło mu takiego statusu, skoro stwierdziło, że pisma w toku postępowania podatkowego oraz kończącą to postępowanie decyzję w sprawie nadpłaty należało doręczyć nie Oddziałowi Gospodarowania Nieruchomościami, lecz zarządowi spółki. Kłóci się to z nakazem racjonalnego postępowania organów podatkowych. Skoro bowiem organ I instancji przyjął korektę deklaracji oraz wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie stwierdzenia nadpłaty Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami, to zaakceptował status tego podmiotu jako podatnika podatku od nieruchomości. Oznacza to, iż także powinien uznać, że podmiot ten posiada przymiot strony postępowania podatkowego i dokonywać doręczeń na jego adres.

W tej sytuacji kwestia statusu Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami jako podatnika podatku od nieruchomości stanowi podstawową okoliczność wymagającą wyjaśnienia przed rozpoznaniem wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania.

Tak wynika z [b]wyroku WSA w Szczecinie z 10 grudnia 2008 r. (I SA/Sz 500/08)[/b].

[srodtytul] Jaki był problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono