[b]Sąd Najwyższy zezwolił na takie praktyki w wyroku z 5 września 2008 r. (II UK 364/07)[/b].
Stwierdził, że art. 10 ust. 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172511]ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.)[/link] pozwala uzupełnić okresy składkowe i nieskładkowe, które mają decydujące znaczenie przy ocenie uprawnień emerytalnych ustalanych na podstawie tej ustawy (art. 5 – 7), okresami składkowymi rolniczego ubezpieczenia społecznego, prowadzenia lub pracy w gospodarstwie rolnym do rozmiaru najbliższego (kolejnego) stażu okresów składkowych i nieskładkowych w zakresie wymaganym i koniecznym do nabycia określonych uprawnień emerytalnych.
Oznacza to, że jeżeli okresy składkowe lub nieskładkowe nie przekraczają 15 lat, można je uzupełnić okresami wskazanymi w art. 10 ust. 1 ustawy jedynie w celu nabycia prawa do tzw. niepełnej emerytury na podstawie art. 28 tej ustawy. Jeżeli natomiast okresy składkowe lub nieskładkowe przekraczają 15 lat, dopełniamy je okresami, o jakich mowa w art. 10 ust. 1 ustawy, aby nabyć pełne uprawnienia emerytalne.
[srodtytul]Gospodarstwo popłaca[/srodtytul]
Przy ustalaniu prawa do emerytury oraz przy obliczaniu jej wysokości zgodnie z art. 10 ustawy o emeryturach i rentach z FUS można uwzględnić, traktując je jak okresy składkowe: