[b]Tak orzekł WSA w Warszawie 8 października 2010 r. (III SA/Wa 1833/10).[/b]
Bank wypłaca Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (EOBJ) odsetki i dywidendy od zdeponowanych pieniędzy. EOBJ na podstawie umowy międzynarodowej i dołączonego do niej protokołu zwolniona jest z wszelkich podatków bezpośrednich związanych z majątkiem i dochodami. Zdaniem banku – ze względu na to zwolnienie – nie ma obowiązku pobierania od wypłacanych należności zryczałtowanego podatku dochodowego.
Organ podatkowy był innego zdania. Stwierdził, że niepobranie podatku jest możliwe tylko po przedstawieniu certyfikatu rezydencji, a w innych przypadkach – bez względu na to czy powstało zobowiązanie podatnika – płatnik powinien przy każdej wypłacie należności pobrać ten podatek, chyba że [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawa o CIT[/link] wyłączałaby taki obowiązek. Takiego wyłączenia w odniesieniu do EOBJ organ podatkowy nie stwierdził.
WSA nie przychylił się do argumentacji organów podatkowych. Stwierdził, że obowiązki płatnika nie mogą być oderwane od obowiązków podatnika. Jeżeli nie istnieje zobowiązanie podatkowe podatnika, to również płatnik nie ma obowiązku pobierać podatku. Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w ogóle nie mają tu zastosowania, bo nie można powiedzieć, aby wspomniana organizacja międzynarodowa była rezydentem podatkowym któregokolwiek państwa.
Zdaniem sądu przepisy dotyczące możliwości uwolnienia się od obowiązku pobrania podatku przez płatnika poprzez okazanie certyfikatu rezydencji wskazują na szczególny sposób udowadniania braku zobowiązania podatkowego, ale dotyczą tylko określonych sytuacji, z których żadna nie jest tożsama z rozpatrywaną. Z przepisów nie można zatem wywodzić, że w każdym innym wypadku płatnik musi pobrać podatek niezależnie od istnienia obowiązku podatkowego.