Reklama

Od zagranicznych transakcji nie ma polskiego VAT

Obrót towarem poza granicami kraju, przed jego importem, nie podlega opodatkowaniu, nawet jeżeli obaj kontrahenci są polskimi firmami. Nie jest to bowiem krajowa dostawa towaru

Aktualizacja: 18.11.2010 03:52 Publikacja: 18.11.2010 02:00

Red

[b]Tak orzekł WSA w Poznaniu 29 września 2010 r. (I SA/Po 452/10).[/b]

Polski przedsiębiorca prowadzi działalność handlową na Białorusi. W tym kraju kupuje towar od innego polskiego przedsiębiorcy, a następnie importuje go do Polski. We wniosku o interpretację przepisów podatkowych pytał, czy zakupy te są opodatkowane VAT.

Jego zdaniem nie, ponieważ odbywają się poza obszarem Unii Europejskiej. Organ podatkowy był przeciwnego zdania. Wskazał, że czynności te są – w myśl przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link] – dostawą towarów. Wynika to z tego, że do zakupów dochodzi pomiędzy kontrahentami krajowymi.

Sąd uchylił zaskarżoną interpretację. Uznał, że transakcje wykonywane poza granicami UE nie podlegają VAT. W odniesieniu do towarów importowanych krajowa dostawa może nastąpić dopiero po imporcie. W przeciwnym razie doszłoby do podwójnego opodatkowania tych samych towarów.

[i]Autor jest członkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

Reklama
Reklama

[ramka][b]Komentuje Rafał Zajączkowski, menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie)[/b]

Ustalenie zasad opodatkowania VAT transakcji transgranicznych, w których towar jest przemieszczany między różnymi krajami, budzi w praktyce bardzo wiele problemów. Jest to niewątpliwie jedno z najtrudniejszych zagadnień VAT.

Kluczowy jest tu konsumpcyjny i terytorialny charakter VAT. Konsumpcyjny charakter przejawia się tym, że podatek ten powinien obciążać ostatecznego konsumenta towaru. Opodatkowanie VAT przed dopuszczeniem do obrotu w UE powodowałoby, że towar, który zgodnie z prawem nie może być jeszcze skonsumowany, w UE byłby już obciążony podatkiem o charakterze konsumpcyjnym. Obciążenie to byłoby podwójne.

Nabywca będący jednocześnie importerem musiałby zapłacić VAT dwukrotnie (raz kupując towar, a następnie importując go). Taka wykładnia przepisów budzi istotne wątpliwości. Terytorialny charakter VAT przejawia się natomiast tym, że opodatkowane są tylko transakcje wykonane na terytorium określonego państwa. Dla VAT bez znaczenia jest, co do zasady, kto je wykonuje. Sprzedaż towaru np. w Czechach między polskimi przedsiębiorcami nie będzie więc objęta VAT w Polsce.

Natomiast analogiczna sprzedaż towarów znajdujących się w Polsce przez czeskich przedsiębiorców będzie opodatkowana polskim VAT. Oczywiście jest wiele wyjątków od tych zasad. Przepisy o VAT przewidują bowiem wiele domniemań, na podstawie których przyjmuje się w pewnym sensie fikcyjne miejsce wykonania i opodatkowania wielu transakcji (dotyczy to np. tak zwanych dostaw łańcuchowych).

Odrębne zasady dotyczą również ustalania miejsca opodatkowania VAT usług. Mając na uwadze terytorialny i konsumpcyjny charakter VAT, należy się zgodzić ze stanowiskiem sądu, który uznał, że sprzedaż towarów znajdujących się poza UE nie podlega VAT.

Reklama
Reklama

Warto też zauważyć, że do podobnych konkluzji doszedł [b]WSA w Warszawie (w wyroku z 20 kwietnia 2010 r., III SA/Wa 224/10)[/b], potwierdzając, że z opodatkowaniem VAT mamy do czynienia dopiero po zaimportowaniu towarów.

Niestety, zawiłość regulacji oraz to, że przy ustalaniu miejsca opodatkowania sprzedaży towarów, które są następnie importowane, może dochodzić do kolizji kilku regulacji, zmusza do bardzo ostrożnej i indywidualnej oceny każdej sytuacji. Często bowiem niewielka zmiana struktury transakcji może powodować znaczące skutki podatkowe.[/ramka]

[b]Tak orzekł WSA w Poznaniu 29 września 2010 r. (I SA/Po 452/10).[/b]

Polski przedsiębiorca prowadzi działalność handlową na Białorusi. W tym kraju kupuje towar od innego polskiego przedsiębiorcy, a następnie importuje go do Polski. We wniosku o interpretację przepisów podatkowych pytał, czy zakupy te są opodatkowane VAT.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Reklama
Prawo karne
Nowe problemy znanego prawnika. Media: wstrząsające ustalenia śledczych
Prawo karne
Ułaskawienie to bezpiecznik czy relikt? Kontrowersje po decyzji prezydenta
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Samorząd i administracja
Podwyżki w budżetówce wyższe niż chce rząd? Jest „historyczny kompromis”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama