Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 20 stycznia 2011 r. (I SA/Ol 799/10).
Rozpatrywał skargę na decyzję odmawiającą udzielenia ulgi w spłacie zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik zwrócił się do naczelnika urzędu skarbowego o umorzenie kwoty 626 zł.
Wniosek uzasadnił trudną sytuacją życiową i finansową, wskazując, że jest rencistą chorym, trwale i całkowicie niezdolnym do pracy, mieszka samotnie, otrzymuje alimenty od rodziców, ale jego renta również jest pomniejszana o alimenty. Ma też długi u innych instytucji, w związku z czym po uiszczeniu wszystkich opłat na życie pozostaje mu 76 zł.
Organ podatkowy powołał art. 67a §1 pkt 3 ordynacji podatkowej, zgodnie z którym organ podatkowy na wniosek podatnika w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.
Zastosowanie ulgi w spłacie zaległości jest więc możliwe, gdy przemawia za tym ważny interes podatnika lub interes publiczny albo gdy obie te przesłanki wystąpią łącznie.