Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyrokach z 24 lutego 2011 r. (sygn. I SA/Po 47/11; I SA/Po 49/11).
Tym samym sąd uchylił niekorzystne dla podatnika stanowisko fiskusa. Organ podatkowy swoje rozstrzygnięcie oparł na art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o PIT (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307). Zgodnie z tym przepisem za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należności z tytułu realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, czyli między innymi akcji. Wystarczy, że przychód będzie należny, do jego powstania nie jest konieczne faktyczne otrzymanie środków.
Podatnik zakwestionował to stanowisko, argumentując że transakcja wymiany akcji na certyfikaty w zamkniętym funduszu inwestycyjnym, opisana w przepisach ustawy o funduszach inwestycyjnych (DzU z 2004 r. nr 146, poz. 1546) nie daje mu prawa żądania zapłaty za przekazywane papiery wartościowe. Przepis, na podstawie którego organ wydał rozstrzygnięcie, nie znajduje więc zastosowania.
WSA zgodził się ze zdaniem podatnika, przesądzając, że taka transakcja jest neutralna podatkowo na gruncie ustawy o PIT.
W innych wyrokach z 24 lutego poznański sąd rozstrzygnął również, co będzie kosztem uzyskania przychodu z tytułu późniejszej sprzedaży nabytych w ten sposób certyfikatów inwestycyjnych (sygn. I SA/Po 46/11, I SA/Po 48/11). W tych orzeczeniach WSA również przyznał rację podatnikowi, uznając, że kosztem będzie wysokość nakładów na wcześniejsze nabycie akcji oraz związanych z transakcją ich wymiany na certyfikaty.