. Skargi na te decyzje rozpatrują natomiast sądy administracyjne.
W styczniu tego roku za procedurą administracyjną opowiedział się w uchwale Naczelny Sąd Administracyjny.
Skarb Państwa nie nabył pałacu
Zajęcie stanowiska najpierw przez NSA, obecnie przez SN, okazało się konieczne po postanowieniu Trybunału Konstytucyjnego z 1 marca 2010 r. Do tej pory, zgodnie z uchwałą NSA z 2006 r., § 5 uznawano za prawną drogę do odzyskiwania głównie dworków i pałaców. Tymczasem w uzasadnieniu postanowienia TK stwierdził, że § 5 utracił moc obowiązującą już w 1958 r. Wojewodowie i minister rolnictwa zaczęli więc masowo umarzać prowadzone nieraz od wielu lat postępowania i odsyłać wnioskodawców do sądów cywilnych.
Jedno z takich rozstrzygnięć wydał wojewoda mazowiecki w sprawie o uznanie, że zespół pałacowo-parkowy w Radziejowicach (poprzednio własność Krasińskich), obecnie Dom Pracy Twórczej Ministerstwa Kultury, nie podlegał dekretowi o reformie rolnej. Powołał się na postanowienie TK. Sąd Okręgowy w Płocku, do którego wystąpił Jan Krasiński, orzekł, że Skarb Państwa nie nabył z mocy prawa tej nieruchomości.
Postanowienie TK budziło jednak duże kontrowersje. W styczniu 2011 r. NSA powtórzył za swoją uchwałą z 2006 r., że § 5 stanowi podstawę do wydawania decyzji administracyjnych w takich sprawach.
Sąd Apelacyjny w Łodzi, do którego trafiła sprawa Radziejowic, wystąpił więc do Sądu Najwyższego o wyjaśnienie, czy w sprawach o ustalenie, czy dana nieruchomość przeszła na własność Skarbu Państwa na podstawie dekretu o reformie rolnej, dopuszczalna jest droga przed sądami cywilnymi.