PIT: Wyjaśnienia niepełnosprawnego wystarczą do ulgi

Wydatki na przewodnika osoby niewidomej i na dojazdy na rehabilitację mogą być potwierdzone każdym dowodem

Publikacja: 23.08.2011 04:40

PIT: Wyjaśnienia niepełnosprawnego wystarczą do ulgi

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

To korzystne stanowisko dla podatników  korzystających z ulgi rehabilitacyjnej potwierdził ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną organu podatkowego (sygnatura akt II FSK 444/10).

Spór dotyczył rozliczenia za 2006 r. małżonków, którzy od dochodu odliczyli wydatki na cele rehabilitacyjne. Pod koniec 2007 r. fiskus postanowił zweryfikować ich prawo do ulgi. Wezwani podatnicy złożyli m.in. oświadczenie, że odliczenie obejmowało wydatki na przewodników osób niewidomych i na używanie samochodu osobowego do przewozów na zabiegi rehabilitacyjne.

Mimo tych wyjaśnień organ podatkowy uznał, że małżonkowie nie mieli prawa do odliczenia, bo nie przedłożyli żadnych dokumentów potwierdzających, że kobieta  korzystała z usług przewodników i zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych, na które potrzebny był przewóz samochodem.

Podatnicy nie zgodzili się z tym rozstrzygnięciem. Podkreślali, że ustawodawca nie wymaga dokumentowania wydatków na przewodników osób niewidomych oraz na używanie samochodu, co do których obowiązują roczne kwotowe limity odliczenia. Dlatego uznali, że żądanie fiskusa wykracza poza wymagania ustawowe.

Organ odwoławczy zgodził się, że podatnik nie musi posiadać dowodów dokumentujących sporne wydatki. Upierał się jednak, że trzeba je uprawdopodobnić.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach skargę małżonków uwzględnił. Wyjaśnił, że podatnik nie ma obowiązku dokumentowania wydatków na przewodnika i używanie samochodu, ale powinien się liczyć z potrzebą wykazania uprawnienia do korzystania z ulgi i w sposób wiarygodny uprawdopodobnić sporne wydatki.

W ocenie WSA organ podatkowy nie powinien jednak uzależniać prawa do odliczenia od okazania dokumentów. Jako dowód w tym wypadku należy dopuścić wszystko, a ciężar przeprowadzenia niezbędnych dowodów spoczywa na organie.

Stanowisko to podzielił NSA.

– Obowiązkiem organów podatkowych jest wszechstronne wyjaśnienie sprawy – przypomniała sędzia Aleksandra Wrzesińska-Nowacka. NSA wskazał, że dowodem na poczynienie wydatków nie muszą być dokumenty. Można  je potwierdzić  np. wyjaśnieniami podatnika. Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt II FSK 444/10

Zobacz serwis

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem