Nie trzeba do tego danych z ewidencji gruntów i budynków – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt: II OSK 1977/10), oddalając skargę kasacyjną spółki z o.o. Opus 2 Investment.
Firma należąca do europejskiego koncernu IVG Immobilen AG uzyskała w 2004 r. warunki zabudowy dla Centrum Handlowo-Rozrywkowego Astoria w Bydgoszczy – obecnie Dom Mody Drukarnia. Decyzja przewidywała przebudowę byłej drukarni na wielkopowierzchniowy obiekt handlowo-usługowy.
Sprzeciw zgłosił m.in. prokurator okręgowy w Bydgoszczy. Obok głównych zarzutów wymienił fakt, że występując do właściwych organów o uzgodnienia, prezydent miasta nie zawiadomił o tym innych, poza inwestorem, stron postępowania. Samorządowe kolegium odwoławcze odmówiło jednak stwierdzenia nieważności decyzji, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy uznał, że prezydent miasta nie naruszył prawa.
W wyniku skargi kasacyjnej prokuratora Naczelny Sąd Administracyjny uchylił w 2008 r. orzeczenie WSA i decyzję SKO.
Po tym wyroku NSA konieczne stało się m.in. ponowne ustalenie stron postępowania. Ponieważ okazało się, że nie żyje właścicielka jednego z mieszkań w budynku sąsiadującym z inwestycją, kolegium zawiesiło postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji o warunkach zabudowy. Podjęło je jednak ponownie po otrzymaniu z sàdu rejonowego postanowienia o nabyciu spadku po zmarłej.