Wolno sadzić maliny na drodze wewnętrznej

Nie jest chroniona nienaruszalność funkcjonalność wszystkich dróg, lecz jedynie dróg mających charakter publicznych

Publikacja: 19.03.2010 03:40

Wolno sadzić maliny na drodze wewnętrznej

Foto: www.sxc.hu

Tak wynika z[b] wyroku Sadu Rejonowego w Janowie Lubelskim (sygn. II W 192/09)[/b].

Policja obwiniła Wiesławę W., że od października 2008 r. w jednej ze wsi w gminie Potok Górny zajęła drogę gminną publiczną w ten sposób, że na działce stanowiącej tę drogę zasadziła krzaczki malin, czyli o wykroczenie z art. 99 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=518EF9D42369C0975D197C6EED2F76E9?id=186056]kodeksu wykroczeń[/link]. Z drogi korzystają mieszkańcy wioski, dojeżdżając do pól i lasu. Z drogą sąsiaduje też działka Wiesławy W.

Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskim uniewinnił ją od zarzutu, argumentując, że czyn nie ma znamion wykroczenia, bo nie dotyczy drogi publicznej. Sąd przypomniał, że przepis art. 99 1 kodeksu wykroczeń ma chronić drogi publiczne przed zniszczeniem, uszkodzeniem oraz przed innymi działaniami obniżającymi ich użyteczność lub ograniczającymi stale lub czasowo ich funkcjonalność. Takim zachowaniem mogłoby być również zajęcie drogi pod uprawę roślin. Pod warunkiem jednak, że jest to droga publiczna.

Procedurę kwalifikacji do kategorii drogi publicznej gminnej normuje art. 7 ust 13 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=282512251D06BA0CBE2EB41E9E52D88A?id=184778]ustawy od drogach publicznych[/link]. Następuje to w drodze uchwały rady gminy po zasięgnięciu opinii właściwego zarządu powiatu. Ustalenie przebiegu drogi gminnej następuje w drodze uchwały rady gminy.

Pozostałe rodzaje dróg niezaliczone w odpowiednim trybie do dróg publicznych mają charakter dróg wewnętrznych, co jednoznacznie wynika z treści art. 8 wspomnianej ustawy.

Taką właśnie drogą wewnętrzną jest przedmiotowy grunt, jako dojazdowy do gruntów rolnych i leśnych. Drogi wewnętrzne nie są zaś przedmiotem ochrony przepisu art. 99 1 pkt 1 kodeksu wykroczeń.

Wspomniana działka na mapach geodezyjnych jest oznaczona jako droga stanowiąca własność gminy Potok Wielki, nie ma ona jednak statusu drogi publicznej, gdyż o tym nie decyduje forma własności lub ogólna dostępność drogi dla szerokiej rzeszy użytkowników, lecz przeprowadzenie określonej procedury zgodnie z przepisami ustawy o drogach publicznych.

Z ustaleń sądu wynika, że gmina nigdy nie występowała do starostwa o wydanie opinii w sprawie nadania drodze charakteru gminnej.

Zajęcie więc wspomnianej drogi pod uprawę malin nie podlega karze na podstawie zarzucanego Wiesławie W. przepisu kodeksu wykroczeń. Wyrok jest już prawomocny (sygn. II W 192/09).

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku