Nie każda sprzedaż wierzytelności jest obciążona PCC

Odpłatne zbycie wierzytelności stanowiące tylko jeden z elementów świadczenia usługi pośrednictwa finansowego nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych

Publikacja: 07.01.2009 05:40

[b]Tak wynika z wyroku NSA z 17 grudnia 2008 r., II FSK 1318/07[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Spółka wystąpiła o stwierdzenie nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych uiszczonego w związku z zawarciem umowy sprzedaży wierzytelności. Urząd skarbowy jednak odmówił. Stwierdził, że ważny jest status podmiotu, który sprzedaje towar, lub w ramach świadczonych usług prawo majątkowe, ponieważ jedynie wówczas czynność cywilnoprawna wywołuje obowiązek zapłaty VAT lub wyłączenie tego obowiązku. Zbywca nie ma statusu podatnika VAT, ponieważ sprzedał wierzytelności własne, których nie można określić jako odpłatne świadczenie usług.

Takiego samego zdania była izba skarbowa. Spółka wniosła zatem skargę do WSA. Ten jednak skargę oddalił, twierdząc, że jeśli na gruncie ustawy o VAT czynność jest neutralna z punktu widzenia VAT, to w rezultacie nie może ona podlegać wyłączeniu spod opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Spółka wniosła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

NSA stwierdził, że wyodrębniając jeden z elementów prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej, tj. kupna wierzytelności (nadając tej czynności niejako samodzielny status, oderwany od drugiego z elementów działalności – sprzedaży wierzytelności), organy podatkowe podważyły w istocie sens przeprowadzanych operacji gospodarczych.

Tymczasem [b]odpłatne zbywanie wierzytelności przez spółkę stanowiło usługę w rozumieniu ustawy o VAT. Była ona rodzajem usługi pośrednictwa finansowego, której sens sprowadzał się do obrotu wierzytelnościami (kupno-sprzedaż)[/b], a więc działalności prowadzonej na własny rachunek, z zaangażowaniem własnych środków.

Usługa ta świadczona była na rzecz zbywcy wierzytelności i na podstawie przepisów ustawy o VAT była przedmiotowo zwolniona z podatku od towarów i usług, gdyż nie została wymieniona w pkt 3 ppkt 1 – 9 załącznika nr 4 do tejże ustawy.

[b]Tak wynika z wyroku NSA z 17 grudnia 2008 r., II FSK 1318/07[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr