Reklama
Rozwiń

To podatnik ocenia, czy ponoszone wydatki są racjonalne

Organ podatkowy nie jest uprawniony do ograniczania swobody podatnika w podejmowaniu decyzji w prowadzonej działalności i decydowaniu, jakie wydatki mogą być kosztem podatkowym

Aktualizacja: 11.08.2009 07:41 Publikacja: 11.08.2009 06:50

To podatnik ocenia, czy ponoszone wydatki są racjonalne

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Lublinie z 22 kwietnia 2009 r., I SA/Lu 701/08[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Podatnik (przejmujący) zawarł umowę przyrzeczenia przejęcia praw i obowiązków z umów leasingu z firmą – stroną przekazującą. Zobowiązał się pokryć przekazującemu koszty związane z zawarciem przez przekazującego umów leasingu.

Spór dotyczył zakwalifikowania kosztu poniesionego przez podatnika z tytułu umówionego wynagrodzenia poprzedniemu korzystającemu za nabycie jego praw i obowiązków z umów leasingu. Organy podatkowe odmówiły możliwości zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów.

Sprawa trafiła więc do WSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd uznał ją za uzasadnioną i uchylił zaskarżoną decyzję. Stwierdził, że wbrew stanowisku organu podatkowego okoliczność, czy skarżący podatnik ponosił koszt na rzecz spółki, dotychczas korzystającego, zgodnie z postanowieniami umowy, sama nie daje podstaw do wyłączenia poniesionego wydatku z kosztów uzyskania przychodów definiowanych w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie pozbawia tego kosztu ustawowych cech kosztu uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23. Kosztem uzyskania przychodów będą zatem takie koszty, które służą osiągnięciu przychodu i które nie są wyłączone z kategorii kosztów uzyskania przychodów.

Kosztem poniesionym w celu osiągnięcia przychodu są takie wydatki, które pozostają w związku przyczynowo-skutkowym, gospodarczym z przychodem, źródłem przychodu. Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie, zachowanie źródła przychodów, nawet kiedy ten cel finalnie nie zostanie osiągnięty, kiedy podatnik nie osiągnie spodziewanego przychodu czy utraci źródło przychodu.

O kwalifikacji poniesionego kosztu jako kosztu uzyskania przychodów rozstrzyga cel towarzyszący jego ponoszeniu. Poniesiony koszt jest celowy także wtedy, gdy racjonalnie przewidywany cel w postaci uzyskania przychodów nie zostanie osiągnięty.

Związek między poniesionym kosztem a prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika nie zakłada konieczności osiągnięcia zamierzonego rezultatu. Zaliczenie poniesionego kosztu przez podatnika do kosztów uzyskania przychodów zależy od powiązania poniesionego kosztu z działalnością gospodarczą podatnika.

Poniesiony koszt uzyskania przychodów nie musi być kosztem niezbędnym, koniecznym do uzyskania przychodów. Podatnik ma prawo do subiektywnej oceny racjonalności podejmowanych decyzji w prowadzonej działalności gospodarczej, której organy podatkowe nie powinny kwestionować. Ocena racjonalności poniesionego przez podatnika kosztu powinna być dokonywana na podstawie okoliczności towarzyszących poniesieniu danego kosztu.

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Lublinie z 22 kwietnia 2009 r., I SA/Lu 701/08[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono