Reklama
Rozwiń

Właścicieli ustala się na podstawie księgi wieczystej

W przypadku zmiany właściciela nieruchomości, obowiązek uiszczenia opłaty adiacenckiej przechodzi na nowego uprawnionego do dysponowania tą nieruchomością w ramach prawa własności

Aktualizacja: 27.04.2010 03:13 Publikacja: 27.04.2010 03:00

Właścicieli ustala się na podstawie księgi wieczystej

Foto: Fotorzepa, Mateusz Dąbrowski md Mateusz Dąbrowski

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 2 lutego 2010 r., II SA/Bk 748/09 [/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Sąd kontrolował decyzję o nałożeniu na spółdzielnię mieszkaniową opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu nieruchomości spowodowanego wybudowaniem i oddaniem do użytku drogi publicznej. Istota sprawy sprowadzała się jednak przede wszystkim do rozstrzygnięcia kwestii określenia podmiotu zobowiązanego do ponoszenia tej opłaty.

Według spółdzielni – podmiotem zobowiązanym do poniesienia opłaty adiacenckiej jest właściciel nieruchomości w dacie wydawania decyzji o ustaleniu opłaty. Według organu jest nim właściciel nieruchomości w dacie stworzenia warunków do korzystania z wybudowanej drogi lub stworzenia warunków do podłączenia się nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej.

Sprawa trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA skargę uwzględnił. Przypomniał, że opłata adiacencka jest formą przymusowego udziału w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej zwiększających jednocześnie wartość nieruchomości.

Zobowiązani do wnoszenia opłat adiacenckich są właściciele nieruchomości oraz użytkownicy wieczyści, którzy nie mają obowiązku ponoszenia opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego z uwagi na ich ustawowe zwolnienie lub jednorazowe wniesienie tych opłat za cały okres użytkowania wieczystego.

Ustalenie i wysokość opłaty adiacenckiej uzależniona jest od wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego budową urządzeń infrastruktury technicznej.

Wzrost wartości nieruchomości, jak i jego wysokość nie zależą od swobodnego uznania jakiegokolwiek organu gminy, lecz od jego wykazania i udowodnienia opinią o wzroście wartości nieruchomości sporządzoną przez rzeczoznawcę majątkowego.

Ustalenie opłaty adiacenckiej, jako świadczenia pieniężnego, następuje w drodze decyzji administracyjnej wydawanej w postępowaniu administracyjnym, przez co mają do tego postępowania zastosowanie przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FEBF877810A694D887EFA3AF1E7616A4?n=1&id=133093&wid=296180]kodeksu postępowania administracyjnego[/link].

[wyimek]Opłata adiacencka powinna być nałożona na wszystkich współwłaścicieli [/wyimek]

Uprawnienie do ustalenia tej opłaty może być zrealizowane w postaci wydania decyzji o ustaleniu opłaty (przez organ I instancji), tylko w terminie do trzech lat, licząc od dnia stworzenia warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo od dnia stworzenia warunków do korzystania z wybudowanej drogi.

Zdaniem sądu to data wydania decyzji o ustaleniu opłaty związanej ze wzrostem wartości nieruchomości (adiacenckiej) decyduje, kto jest stroną postępowania administracyjnego. Ma być nią aktualny na datę wydania decyzji właściciel nieruchomości.

Opłata adiacencka nie jest świadczeniem osobistym właściciela nieruchomości jako osoby odnoszącej korzyści z budowy urządzeń.

W przypadku zmiany właściciela nieruchomości (zbycia), obowiązek uiszczenia opłaty przechodzi na nowy, aktualny podmiot uprawniony do dysponowania tą nieruchomością w ramach prawa własności.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 2 lutego 2010 r., II SA/Bk 748/09 [/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono